Kalendar nastao u okviru akcije „Da nas bude više“ predstavljen danas u Dimitrovgradu

   U prostorijama Edukativno-obrazovnog centra u Sportskom centru „Park“ danas je predstavljen kalendar nastao u okviru akcije „Da nas bude više“, koju u saradnji sa lokalnom samoupravom organizuje služba Polivalentne patronaže Doma zdravlja u Dimitrovgradu. Na kalendaru za 2017. godinu, koji je štampan u 350 primeraka, nalaze se likovi 60 novorođenih beba u opštini Dimitrovgrad u toku prethodne godine.

   Reč dobrodošlice prisutnima je uputila Jasminka Mančev, direktorka Narodne biblioteke „Detko Petrov“, koja je istakla da je ova akcija podsećanje, ali i opomena na potrebu povećanja nataliteta u opštini, te da je kampanja bitka koja traje već šest godina i još uvek nije završena.

   Prisutnima se obratio i predsednik opštine Vladica Dimitrov, naglasivši značaj akcije koja, prema njegovim rečima, ne samo što nije završena, već predstavlja nasušnu potrebu naše sredine u narednim decenijama. Kampanja „Da nas bude više“ od samog početka 2011. godine realizuje se uz finansijsku podršku opštine Dimitrovgrad, koja se trudi da i van ove akcije finansijski i na druge načine pomogne ugroženim porodicama na teritoriji opštine. U svom obraćanju Dimitrov je apelovao na sve ljude koji mogu da pomognu da ovom prilikom to i učine.

   Kao predstavnik patronažne službe Dimitrovgrada patronažna sestra Suzana Milev zahvalila se velikom broju posetilaca na humanosti i želji da pomognu. Uz osvrt na početak akcije i njen značaj za lokalnu sredinu, roditeljima i deci poželela je dobro zdravlje, ali i odrastanje novorođenčadi u sve boljoj životnoj sredini.

   „Prezadovoljni smo našom današnjom akcijom. I pored toga što je vreme hladno, u ovoj prostoriji danas je bilo pretoplo – ovde je bilo mnogo humanih ljudi, ljudi željnih da imaju naš kalendar, koji zaista postaje plaketa humanosti i zbog čega nam je jako drago“, rekla je ona, ističući zadovoljstvo organizatora što je akcija odlično prihvaćena i što iz godine u godinu dobija sve veći značaj, kojeg je čitavo društvo svesno.

   Takođe, pozvala je sugrađane da porodici Rebrović, kojoj su namenjena sredstva prikupljena ovogodišnjom akcijom, pomognu ne samo novčano, već i garderobom i svime što su u mogućnosti da prilože. Akcija traje mesec dana a, prema njenim rečima, nikad nije kasno da se bude human i da se pomogne.

   Svoje oduševljenje akcijom, koja se uspešno održava već šestu godinu zaredom, iskazali su prisutni roditelji, ali i srećni bake i deke.

D. Jelenkov

Foto: Slaviša Milanov

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar