Počela izgradnja letnje pozornice u dvorištu Narodne biblioteke “Detko Petrov” u Dimitrovgradu

Na konkursu koji je tokom 2016. godine raspisalo Ministarstvo spoljnih poslova Republike Bugarske, a u cilju pomoći trećim zemljama, Narodna biblioteka u Dimitrovgradu učestvovala je projektom “Druga faza rekonstrukcije Narodne biblioteke Detko Petrov”.

Prema rečima direktorke Jasminke Mančev, u okviru projekta planirana je izgradnja letnje pozornice sa amfiteatrom u zadnjem dvorištu Biblioteke, a radovi će obuhvatiti i rušenje spoljnih toaleta i prezidavanje i preuređivanje velikog magacina, koji godinama unazad nije korišćen u svrhe za koje je bio namenjen. U prostorije rekonstruisanog magacina biće preseljena Zavičajna muzejska zbirka, koja se trenutno nalazi u biblioteci. U novoizgrađenom kompleksu, kako otkriva Mančeva, i tokom zimskog i tokom letnjeg perioda moći će da se organizuju kulturne aktivnosti na otvorenom, te će se stvoriti uslovi za realizaciju dešavanja koja su ranije bila smeštena u malom prostoru hola Biblioteke, često nedovoljnom da okupi svu publiku.

Za realizaciju ovog projekta Narodna biblioteka u Dimitrovgradu je od Ministarstva spoljnih poslova R. Bugarske dobila 93.349 leva (46.000 evra), dok sopstveno učešće od strane opštine Dimitrovgrad iznosi milion dinara. Procenjena vrednost svih radova bila je oko 5 miliona i 70 hiljada dinara, a na tenderu koji je završen početkom juna javila su se dva ponuđača. Povoljnija ponuda, kaže direktorka Biblioteke, bila je ponuda JP “Komunalac”, koja je skoro milion dinara ispod procenjene vrednosti, te je sa njima sklopljen ugovor 21. juna, a 4. jula, nadzorni organ je uveo JP “Komunalac” u rad.

 Radovi na drugoj fazi rekonstrukcije Narodne biblioteke “Detko Petrov” su u toku, a rok za završetak radova predviđen ugovorom je 45 dana. Mančeva je izrazila nadu da će kompletan posao biti priveden kraju do kraja avgusta, kada je po ugovoru sa Ministarstvom spoljnih poslova predviđen i izveštajni period.

 D. Jelenkov

Foto: Dijana jelenkov

Tekst je deo projekta „Građanski servis i manjinska zajednica“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2017. godinu.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar