Narodna biblioteka „Detko Petrov“ u Dimitrovgradu obeležila 20 godina samostalnog rada i izdavačke delatnosti

   U holu Narodne biblioteke „Detko Petrov“ u Dimitrovgradu sinoć je održan program obeležavanja 20 godina samostalnog rada i izdavačke delatnosti ove ustanove, koja danas broji oko 40.000 naslova i ima 67 sopstvenih izdanja.

   Uz želju da uslovi rada Biblioteke u narednim godinama budu još bolji, direktorka Jasminka Mančev osvrnula se na razvoj i unapređenje Biblioteke u prethodnim godinama, adaptaciju prostora i izgradnju nove prostorije za smeštaj knjiga na bugarskom jeziku, a najavila je i uređivanje letnje scene koje predstoji u toku naredne godine. 

   Pod motom „Dvadeset koraka knjige“ pred posetiocima je prikazana prezentacija kojom je ukratko predstavljen dvadesetogodišnji rad Narodne biblioteke – od davne 1996. godine kada se iseljava iz prostorija Doma kulture i postaje samostalna ustanova do danas.

   Elizabeta Georgiev, dugogodišnji bibliotekar, odnedavno nosilac i prestižnog zvanja bibliotekar savetnik, podsetila je posetioce na niz aktivnosti kojima je Narodna biblioteka u Dimitrovgradu u toku prethodne dve decenije negovala kulturu i ljubav prema knjizi i čitanju – pesnička radionica, organizovanje pozorišnih predstava, gostovanja poznatih pisaca iz Srbije i Bugarske, promocije knjiga zavičajnih pisaca, samo su neke od njih.

   Ovom prilikom predstavljena je i delatnost Zavičajne muzejske zbirke, koja takođe obeležava 20 godina rada u okviru Narodne biblioteke „Detko Petrov“. Ova zbirka zvanično postoji još od 1962. godine i broji već preko 3.000 predmeta. Arheolog Vesna Nikolov upoznala je prisutne sa aktivnostima koje, u cilju očuvanja kulturnog nasleđa. Zavičajna muzejska zbirka neguje godinama unazad: među njima su arheološko-etnografska sekcija u okviru istorijske sekcije pri Gimnaziji „Sv. Kirilo i Metodije“, organizovanje brojnih izložbi van stalne postavke, a u novije vreme i obeležavanje Međunarodnog dana muzeja i Vukove nedelje, te učešće u manifestaciji Noć muzeja.

   U okviru programa predstavljena su i izdanja Biblioteke u proteklih 20 godina, kao i publikacija „Izdavačka delatnost Narodne biblioteke „Detko Petrov“ Dimitrovgrad (1996 – 2016)“ autorke Elizabete Georgiev. Među ukupno 67 objavljenih naslova našla su se izdanja brojnih zavičajnih autora, monografije iz edicije „Hronike sela“ i „Rodni kraj“, zbirke radova članova Pesničke radionice, kao i niz posebnih izdanja. Naslove u izdanju Narodne biblioteke posetioci su mogli i da razgledaju na izložbi u sobi Detka Petrova.

   Svečanost posvećena knjizi i izdavaštvu zaokružena je poezijom Elizabete Georgiev koju je čitala Albena Milev, i sasvim spontano poentirana rečima bivšeg direktora Ivana Ivanova, kome je ovom prilikom prigodnom nagradom iskazana posebna zahvalnost za dugogodišnji rad i zalaganje:

   „Rad u biblioteci je pre svega ljubav – ljubav koja je nepresušna i vezana za svetinju koju zovemo knjigom.“

D. Jelenkov

Foto: Ivica Ivanov, Dijana Jelenkov

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar