Sastanak na temu „Obrazovanje na bugarskom jeziku“ u Osnovnoj školi „Hristo Botev“ u Dimitrovgradu

U Osnovnoj školi „Hristo Botev“ u Dimitrovgradu juče je održan sastanak sa roditeljima đaka koji će 1. septembra ove godine po prvi put sesti u školske klupe. Tema sastanka, kome su prisustvovali ambasador Republike Bugarske u Srbiji Radko Vlajkov, predstavnici Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine, Gimnazije „Sv. Kirilo i Metodije“ i predškolske ustanove „Osmi septembar“ u Dimitrovgradu bila je obrazovanje na bugarskom jeziku u osnovnoj školi. Odeljenja na bugarskom jeziku u dimitrovgradskoj Osnovnoj školi ne postoje još od 1982. godine, a cilj susreta bio je da se roditelji bolje upoznaju sa uslovima i prednostima školovanja na bugarskom jeziku već od osnovnoškolskog uzrasta.

Prisutne je pozdravila direktorka Osnovne škole „Hristo Botev“ Katarina Simeonov, kao i Dragan Gejo, rukovodilac Školske uprave Niš. 

U obraćanju roditeljima budućih prvaka Vlajkov je istakao da je učenje bugarskog jezika i na bugarskom jeziku od prvog razreda, pa i u predškolskim ustanovama, nesumnjiva prednost za decu: na taj način se još odmalena dobro upoznaju sa bugarskim književnim jezikom, što je svakako odlična priprema za predstojeće faze školovanja, naročito ako se uzme u obzir da veliki broj učenika u Dimitrovgradu nakon završene srednje škole upisuje fakultete u Bugarskoj. Osim toga, kako je rekao, reč je o jednom od jezika država EU, te je njegovo izučavanje jedan od važnih koraka na evropskom putu.

Važnost izučavanja bugarskog jezika u osnovnoj školi istakao je i Nebojša Ivanov kao predstavnik Nacionalnog saveta. On je najavio da će KIC Caribrod u znak podrške obrazovanju na bugarskom jeziku obezbediti po jedan laptop za svakog prvaka, koji bude odlučio da se predstojeće školske godine upiše u odeljenje na bugarskom.

Roditeljima se obratila i Snežana Simeonov, direktor Gimnazije „Sv. Kirilo i Metodije“, koja je izrazila zadovoljstvo što je prilikom predstavljanja programa Gimnazije u Osnovnoj školi veliki broj učenika izrazio želju da upiše odeljenje na bugarskom jeziku. Ipak, ona je pozvala roditelje da u izboru budućeg obrazovanja svoje dece ne biraju teži put, odnosno onaj koji podrazumeva obrazovanje na srpskom jeziku u osnovnoj školi i prelazak na bugarski tek u srednjoj školi ili na fakultetu.

Direktor Osnovne škole Katarina Simeonov naglasila je da su zaposleni u školi osposobljeni za izvođenje nastave kako na srpskom, tako i na bugarskom jeziku, te da se škola uvek trudila da deca podjednako dobro savladaju oba jezika. Takođe, podvukla je značaj potpune informisanosti roditelja kada je u pitanju školovanje njihove dece, kako bi mogli da donesu odluku o jeziku na kome će se školovati i da su na sastanku roditelji informisani na takav način.

 D. Jelenkov

Foto: Dijana Jelenkov

Tekst je deo projekta „Građanski servis i manjinska zajednica“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2017. godinu.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar