Nastavljaju se radovi na rekonstrukciji zgrade Osnovne škole “Hristo Botev” u Dimitrovgradu – od danas u funkciji nova đačka kuhinja

Početak drugog tromesečja Osnovna škola “Hristo Botev” u Dimitrovgradu dočekuje sa kompletno renoviranom đačkom kuhinjom, koja je danas i zvanično otvorena za korišćenje, saznaje portal FAR od direktorke škole Katarine Simeonov.

Rekonstrukcija školske zgrade, koja je počela 14. avgusta, za sada teče veoma dobro, kaže Simeonova, i podseća da je obim radova zaista veoma veliki – reč je o pet i po hiljada kvadrata unutašnje površine, kao i kompletnoj rekonstrukciji zidova, podova, plafona, struje, sanitarija, krova, fasade, prozora i vrata.

“Rekonstruisana je struja u novom delu škole i osvetljenje je potpuno promenjeno, završeni su podovi i parket je lakiran. Takođe, završeni su i zidovi, kao i farbanje i postavljanje radijatora”, kaže direktorka Osnovne škole, ističući da se očekuje da u dogledno vreme nastava počne da se odvija i u novom, rekostruisanom delu školskog objekta.

Iako je rok za završetak kompletnih radova bio 14. decembar, odnosno 120 dana od uvođenja izvođača radova u posao, usled početnog kašnjenja, ali i sagledavanja realnog stanja stvari koje je pokazalo da su u mnogim segmentima bili potrebni dodatni radovi, rekonstrukcija će biti završena nešto kasnije.

“U stalnim konsultacijama koordinatora ispred opštine Dimitrovgrad sa Kancelarijom za javna ulaganja i gospodinom Bošnjakovićem, kao i po preporuci nadzora, izvođaču su odobreni dodatni dani za završetak radova, koji bi trebalo da budu zavšeni krajem januara”, kaže Simeonova, i apeluje na učenike, roditelje i zaposlene da imaju razumevanja i da svoje ponašanje usklade sa trenutnom situacijom.

“Nastava se odvija normalno i za sada bez bilo kakvih problema, a rad u dve smene će se nastaviti do završetka kompletne rekonstrukcije”, otkriva direktorka.

***

Da nastavni proces protiče regularno i bez većih problema, potvrđuju i analize rada škole od početka školske godine, kao i sednice stručnih organa održane povodom tromesečja, izjavila je Simeonova. Ostvarene su sve planirane aktivnosti, dok će 11 izgubljenih nastavnih dana po planu nadoknade biti realizovani u drugom polugodištu.

Uspeh učenika je na otprilike istom nivou kao i prethodnih godina – 80% učenika ima pozitivan uspeh, dok 20%, odnosno 103 učenika ima nedovoljne ocene. Negativnih ocena je ukupno 281, pri čemu je sa jednom slabom ocenom 36 učenika, sa dve nedovoljne 17, sa tri i više – 46. 98% osnovaca je u ovom tromesečju pokazalo pozitivno vladanje, dok je četvoro učenika sa vrlo dobrim, dvoje sa dobrim i dvoje sa nezadovoljavajućim vladanjem. Broj neopravdanih izostanaka je veoma mali, i uglavnom je reč o izostancima učenika osmog razreda koji, zajedno sa prvacima i petacima, imaju i najviše problema sa disciplinom.

Iako je u trenutnim uslovima nešto teže kontrolisati ponašanje učenika, prema rečima direktorke, analiza stručnih i savetodavnih upravnih organa škole pokazala je da je stanje bezbednosti u školi na zadovoljavajućem nivou, a učenici i zaposleni upoznati su sa svojim obavezama kada je u pitanju bezbednost i sprečavanje nasilja.

Ona podseća i na novi Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji pored zabrane diskriminacije, nasilja i političkog i stranačkog delovanja u školi uvodi i zabranu ponašanja koje vređa ugled, čast i dostojanstvo zaposlenih i ostalih u školi, ali i naglašava odgovornost roditelja za upis, redovno pohađanje i izvršavanje školskih obaveza učenika i za povredu date obaveze predviđa novčane kazne za roditelje u visini od 30.000 do 100.000 dinara. Prema rečima Simeonove, roditelji su upoznati sa promenama u zakonu, a protiv jednog učenika je vođen i vaspitno-disciplinski postupak i izrečena mera ukor nastavničkog veća, te on više ne pohađa Osnovnu školu u Dimitrovgradu. Novi zakon je pojačao i saradnju između škola i centara sa socijalni rad, pa će, kaže Simeonova, ta saradnja u budućnosti biti još intenzivnija.

D. Jelenkov

Foto: Slaviša Milanov / Dijana Jelenkov

Tekst je deo projekta „Građanski servis i manjinska zajednica“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2017. godinu.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar