Otvorena izložba “Caribrod pre Dimitrovgrada” u “Noći muzeja“

   U okviru obeležavanja manifestacije kulture “Noć muzeja” u Narodnoj biblioteci “Detko Petrov” večeras je otvorena izložba pod nazivom “Caribrod pre Dimitrovgrada”.

236

   Izložbu je organizovala Zavičajna muzejska zbirka, a postavka sadrži 40-ak fotografija i razglednica starog Caribroda, kao i crteže iz kolekcije “Caribrod koji nestaje” proslavljenog slikara i karikaturiste Metodi Mete Petrova.

237

   “Zavičajna muzejska zbirka pri biblioteci se po drugi uključila u ovaj evropski kulturni dogadjaj. Ovoga puta predstavili smo fotografije i razglednice na kojima su panorame grada  i stara gradska čaršija.

238

   Drugi deo postavke obuhvata crteže Mete Petrova kojim je ovekovečio stari Caribrod.

239   Najstarija fotografija na izložbi datira iz 1883. godine.

240

   Fotografiju je snimio proslavljeni češki putopisac i istoričar Konstantin Ireček prolazeći kroz naš grad. Ona je prvi put objavljena u njegovoj knjizi “Putovanja kroz Bugarsku” 1888. godine. 

241

   Izložba sadži slike s kraja XIX veka, pa sve do 50-ih godina XX veka. Očekujemo da u budućnosti priredimo izložbu fotografija, koja bi prikazala kako je naš grad izgledao u drugoj polovini XX i početkom XXI veka” – rekla je za portal “Far” arheolog Vesna Nikolov, rukovodilac Muzejske zbirke.

242

   “Noć muzeja” se održava 21. maja u skladu sa datumom koji je odredila “Evropska noć muzeja” sa sedištem u Parizu.

243

   Mnogi gradski prostori oživeli su predstavljajući posetiocima na popularan i atraktivan način dragulje kulturne baštine u 60-ak gradova Srbije, ali širom Evrope.

244

   Tako su zaboravljeni ljudi, ali i neispričane priče prerasle u najlepše uspomene, koje treba sačuvati od zaborava, jer je to deo istorije Evrope.

245

   Ovogodišnja 13. po redu manifestacija „Noć muzeja” se održava pod pokroviteljstvom Delegacije Evropske unije u Srbiji, a medijski sponzor je popularni televizijski kanal Viasat History.

246

P. Videnov

Foto: Slaviša Milanov

Написал/ла

Петър Виденове е роден през 1970 година. Макар и агроном по професия, изцяло се посвещава на журналистиката. Журналистическата си кариера започва през 1995 г. в радио-телевизия Цариброд, където като журналист, водещ и редактор вече 21 години участва в създаването на различни радио и телевизионни предавания, документални филми, репортажи и интервюта на български и сръбски език. Виденов особено се отдава на опазването на културата и традицията на българското национално малцинство в Сърбия. Журналист-редактор (1999-2000), член на редколегията (2000-2002), главен и отговорен редактор на РТВ Цариброд (2002-2003) и (2009-2011). Дългогодишен сътрудник на Издателство „Братство“ и едноименния седмичник на български език. Сътрудничи с електронни и печатни медии в Сърбия и България, а особено с националната телевизия РТС – „ТВ журнал на български език“. Той е кореспондент на българското национално списание „Лов и риболов“. С агенцията за кинематографична и телевизионна продукция „Positive Production“ от Димитровград изготвя документални филми и предавания – режисьор и сценарист на филмите „Трио Форте“ и „Златан Дудов“. Той е един от основателите на сдружение на гражданите „Емблема“ и Интернет портала „Фар“. Занимава се с публицистика. Автор на книгата „По ловджийски“. Член на Независимото сдружение на журналистите на Сърбия и Международната федерация на журналистите (IFJ). Лауреат на значими журналистически награди и признания на домашни и международни медийни фестивали.

Без коментар

Sorry, the comment form is closed at this time.