11. januara 1878. godine srpski barjak se posle skoro pet stotina godina zavijorio na bedemima niške tvrđave. Posle viševekovnog ropstva stigla je sloboda. Srpsku zastavu na Stambol kapiju niške trvđave postavio je Todor Stanković, član tajnog komiteta za oslobođenje. Tada je u borbi za Niš poginulo je 120 srpskih vojnika, a 791 je ranjeno.Oslobodilac grada knjaz Milan Obrenović ispred tvrđave je sa ponosom rekao – „Ova zastava za nas je znak, da svaki građanin, ma koje vere bio, može računati na blagonaklonu zaštitu kneza. Ja vas pozdravljam kao zastupnik pravde, kao branilac slobode jednake za sve građane, za sve veroispovesti”.
Srbija je već tada nagovestila da će biti balkanski pionir demokratije i da će slediti principe modernih evropskih društava, što je kasnije učinjeno proglašenjem Sretenjskog ustava.
Danas centralna ulica i trg u Nišu s pravom nose ime slavnog srpskog knjaza oslobodioca, ali i dalje od centra, gotovo na svakom koraku ostalo je znamenje borbe i želje naroda da bude slobodan.
Povodom ovog važnog istorijskog događaja za Grad Niš održana je svečana sednica Skupštine Grada na kojoj su dodeljena najviša gradska priznanja nagrade 11. januar.
Gradonačelnik Niša Darko Bulatović i predsednik Skupštine Grada mr Rade Rajković uručili su nagrade ovogodišnjim laureatima. Nagrađeni su:
Narodna biblioteka „Stevan Sremac“
Elektronski fakultet iz Niša
Prizrenska bogoslovija „Sveti Kirilo i Metodije“
antropolog Bojan Jovanović
direktor KPZ Niš Aleksandar Grbović
Svečanoj sednici prisustvovali su svi članovi Skupštine grada Niša, svi odbornici gradskih opština: Mediana, Crveni Krst, Palilula, Pantalej i Niška banja. Pored mnogobrojnih gostiju iz grada, prisustvovao je Administrator Niške eparhije Episkop raško-prizrenski gospodin Teodosije, iz Nišavskog okruga, Vojske i policije, Generalni konzul Republike Bugarske u Nišu profesor doktor Edvin Sugarev i počasni konzul Republike Slovačke u Nišu gospođa Stela Jovanović.
Žiža Kostić
Foto: Žiža Kostić