Manifestacija „Noć muzeja“, koja se već tradicionalno održava u preko 40 gradova širom Srbije, ove subote održana je i u Nišu, a interesantne postavke posetioci su mogli da pogledaju na ukupno 20 lokacija u gradu.
U okviru niške „Noći muzeja“ zainteresovani su imali prilike da posete Narodnu biblioteku „Stevan Sremac“, gde su izložene grafike japanske umetnice Kijo Vada i postavka povodom obeležavanja 125 godina od osnivanja Srpske književne zadruge, kao i Univerzitetsku biblioteku „Nikola Tesla“, koja je organizovala izložbu knjiga, fotografija, dokumenata i predmeta kojima je predstavila svoj pedesetogodišnji rad.
Narodno pozorište otvorilo je svoja vrata za one koji su želeli da se upoznaju sa pozorišnom fotografijom Dušana Mitića Cara i pozorišnim kostimima iz različitih perioda, a Istorijski arhiv prikazao je stari Niš kroz zbirku od 1.390 pozivnica nastalih od kraja 19. do sredine 20. veka. Zainteresovani za istoriju i etnografiju uživali su i u bogatim postavkama niškog Narodnog muzeja, a svoju stalnu postavku za posetioce je otvorio i Muzej zdravstvene kulture.
Ljubitelji likovne umetnosti u Galeriji „art55“ mogli su da pogledaju izložbe vajara Nikole Antova i umetnice Aleksandre Grbović, u Galeriji „Šukletović“ – slike Nede Veselinović Šukletović, dok su u Atelje-galeriji „Milica“ mogli da se upoznaju sa slikanjem ikona, duborezom i ispisivanjem kaligrafije. Za poštovaoce fotografije Paris Art Ame kafe je organizovao izložbu radova članova neformalne grupe „Ni Foto“.
Veliko interesovanje privukla je i izložba fotografija vezanih za Radio Niš od njegovog osnivanja 1946. do danas, kao i eksponata stare studijske audio tehnike. Oni koji su želeli da saznaju nešto više o niškoj rok sceni šezdesetih godina imali su prilike da u Dvorištu zgrade Univerziteta razgledaju stara izdanja ploča i fotografije bendova iz ovog perioda.
Značajan deo ovogodišnjeg programa pripao je mladima i deci, pa su se, između ostalog, na Letnjoj pozornici našle rukotvorine predškolaraca nastale u okviru radionice „Zdrava tvrđava“. Umetnička škola i Škola mode i lepote predstavile su radove svojih učenika, dok je Gimnazija „Svetozar Marković“ posetiocima na zabavan način približila nauku kroz manifestaciju nazvanu „Noć biologije“. Građevinsko-arhitektonski fakultet organizovao je studentsku izložbu „Enterijeri 17“, a studenti Univerzieta Metropolitan u Nišu predstavili su svoje radove iz oblasti digitalne umetnosti.
Bogat program ovogodišnje „Noći muzeja“ u Nišu upotpunili su i muzički nastupi, među kojima izvođenje hora „Čarolija“ i koncert „Teatar benda“, književni susret uz nastup članova Društva književnika i književnih prevodilaca Niša, projekcija filma „Kraljevski top – istorija srpske krune“, kao i drugi prigodni programi i postavke.
Deo atmosfere sa niške „Noći muzeja“ pogledajte u galeriji fotografija.
D. Jelenkov
Foto: Dijana Jelenkov