Кениец Кипроно триумфира в Маратона на София с рекорд на трасето – Кенийката Матебо триумфира при жените

Кениецът Бармао Кипроно спечели 34-ото издание на лекоатлетическия маратон на София, предаде sportal.bg.

35-годишният Кипроно преодоля класическата дистанция от 42,195 километра по улица на българската столица с рекорд на трасето от 2:14.49 часа. Така той заслужи допълнителен бонус от 1000 лева към премията от 8000 лева за победата си в състезанието. Втори завърши Ахмед Насеф от Мароко с 2:17:29 часа, а трети се нареди Виталис Куемой (Уганда) с 2:19:43 часа.

От българите най-добре се представи Димчо Мицов, който финишира седми за 2:26:42 часа, с което спечели националната титла в дисциплината маратон. Илия Куцаров се нареди 12-и и втори за Държавното първенство с 2:44:23 часа, а Александър Василев взе бронза от националния шампионат с 2:46:01 часа, като завърши 14-и в общото класиране. Около 4000 души се включиха в различните дистанции на маратона на София.

3. Александър Василев (България) – 2:46.01

При жените кенийката Рут Матебо спечели лекоатлетическия Маратон на София, пише също sportal.bg.

29-годишната Матебо пробяга дистанцията от 42.,195 километра за 2:40:30 часа. Така към премията от 8000 лева за победата си днес тя заслужи и допълнителния бонус от 20000 лева от веригата “Бягането като начин на живот”, след като през този сезон спечели Маратона на Варна и завърши трета в Маратона на Стара Загора. Коеч Чероно от Кения завърши втора само на 3 секунди зад сънароднпичката си, а трета остана Леена Еканджо (Намибия) с 2:42:36 часа.

Българката Радосвета Симеонова се нареди пета с лично постижение от 2:46:10 часа, с което тя заслужи за втора поредна година титлата на Държавното първенство по маратон.

“Миналата година бягах за първи път и не познавах трасето, конкуренцията. През този сезон повече се готвих за маратона на София. Промених изцяло тренировъчния процес. Доволна съм. Знаех, че съм готова за лично постижение. Радвам се, защото изпълних целите си – станах пак шампионка на България, слязох под 2:50 часа. За мен това е много добро постижение. Целта ми е Олимпиадата в Токио”, коментира Симеонова.

Втора за националния шампионат и девета в общото класиране при жените завърши Анита Кръстева с 3:04:36 часа, а веднага след нея финишира Надежда Ангелова за 3:12:57 часа.