Festival nacionalnih manjina i zajednica Republike Srbije „Dani izvorne muzike“ okupio je sinoć u Svetosavskom domu pri Sabornom hramu u Nišu vokalne i instrumentalne soliste iz Dimitrovgrada, Bosilegrada, Bele Crkve i grada domaćina. Ljubitelji folklora imali su priliku da pogledaju tradicionalne vrednosti bugarske, romske, makedonske i češke nacionalne zajednice.
Poželevši dobrošlicu na 8. festival izvorne muzike, Slavica Andonov, predsednik udruženja „Balkan“, koje je glavni organizator ove kulturne manifestacije je, između ostalog, naglasila:
„Posebno mi je zadovoljstvo što mogu da kažem da je pred vama program koji će predstaviti bogatstvo tradicije, običaja, narodnog stvaralaštva i kulture naših sugrađana, ali i gostiju koji su došli iz nekoliko gradova Srbije. I dobar je dan izabran za održavanje ovog festivala – praznik posvećen velikoj i jedinstvenoj čudotvorki i svetitelju Sveta Petki. Koliki je značaj ove manifestacije pokazuje i činjenica da su Ministarstvo kulture Republike Srbije, grad Niš, gradske opštine Pantelej i Medijana i ove godine pokrovitelji. Predstavnici grada i gradskih opština su večeras sa nama, iako Medijanci slave njihovu krsnu slavu, koju im od srca čestitamo”.
Gostima se obratio i prof. dr Edvin Sugarev, generalni konzul Republike Bugarske u Nišu:
“Stradanja balkanskih naroda treba da nam bude pouka da otvaramo vrata svojim susedima, zato što Balkan nije samo bure baruta, već i multikulturalni prostor u kojem su ljudi vekovima živeli, zajedno sa svim svojim različitostima, a to je i cilj današnje ujedinjene Evrope. Iz ove zajedničke balkanske kulture potiču pesme koje pevate ovde i igre koje igrate. I zahvaljujući njoj vidimo kako različiti etnosi govore međusobno i koliko u njihovim pesmama provejava ideja o miru, razumevanju i tolerantnosti. To je svojevrsni dijalog između istorije, sadašnjojsti budućnosti. To je jezik razumevanja i zato hajde da se čujemo u pesmama i vidimo u igrama, jer je u njima ugrađena naša zajednička mudrost.”
Festival je zvanično otvorila Pavlina Mihaljenko, iz sekretarijata za kulturu grada Niša. U svom obraćanju ona je naglasila da grad Nš ima 10 javnih gradskih manifestacija, koje su poznate na Balkanu i širom sveta i da godinama podržava festivale, koji neguju tradiciju, duhovnost, narodnu muziku i folklor poput ovog festivala.
Festival je startovao nastupom gostiju iz Bosilegrada – dečje pevačke grupe pri bosilegradskom Centru za kulturu i instrumentaliste Radka Stojančova.
Potom su nastupili gosti iz Dimitrovgrada – Caribrodski orkestar i mlade vokalne solistkinje Anastasija Osmanović i Ana Rangelov iz gimnazije “Sveti Kirilo i Metodije”, zatim udruženje Vardar iz Niša, gosti iz Bele Crkve, pa domaće udružnje Roma, niški KUD “Abrašević”, a čast da zatvori festival pripala je Caribrodskom orkestru.
Domaćin se potrudio da na kraju festivala svi gosti dobiju zahvalnicu za učešće u ovoj tradicionalnoj multikulturanoj manifestaciji.
Caribrodski orkestar
KUD Abrašević (Niš)
U fotogaleriji FAR-a pogledajte najzanimljivije detalje sa ovogodišnjeg festivala.
Žiža Kostić
Foto i video: Žiža Kostić