U Galeriji „Metodi Meta Petrov“ u Dimitrovgradu otvorena izložba dečijih radova PU „Osmi septembar“

Veliki broj posetilaca okupio se sinoć u Galeriji „Metodi Meta Petrov“ u Dimitrovgradu,  gde je otvorena izložba dečijeg stvaralaštva pod nazivom „Slikam, bojim, šaram, igram se i stvaram“.

Organizator izložbe je PU „Osmi septembar“, a postavku čine raznolike rukotvorine koje su zajedno sa svojim roditeljima i vaspitačima napravili kreativni dimitrovgradski predškolarci – crteži, čestitke. martenice, uskršnja jaja, lutke, i drugi ukrasni i upotrebni predmeti izrađeni od različitih materijala i u različitim tehnikama.

Prema rečima vaspitačice Žakline Stoicev, koja se na otvaranju obratila prisutnim posetiocima, izloženi radovi dimitrovgradskih predškolaraca nastajali su na slobodnim i usmerenim aktivnostima, uz učešće roditelja, na radionicama i u vaspitno-obrazovnom radu, ali i kao plod saradnje sa Osnovnom školom „Hristo Botev“ i Gimnazijom „Sv. Kirilo i Metodije“.

„Radovi nisu rađeni namenski za izložbu, ali im ipak ne nedostaje ni originalnosti ni lepote, a pogotovo iskrenosti“, istakla je Stoicev.

Za ovu priliku mališani iz pripremne grupe objekta „Kolibri“ pripremili su prigodan program, a posetioci su sa zadovoljstvom propratili njihov mali recital i plesni nastup.

Specijalni gost na otvaranju izložbe bio je magistar likovne umetnosti Ljubomir Nikolov, koji je pozvan da iznese svoj kritički osvrt na izložene radove. Ipak, kako je rekao, ovde zaista nema mesta za kritiku, već jedino za reči pohvale.

„Radujte se, stvarajte, eksperimentišite sa svim materijalima“, poručio je mališanima Nikolov, i poželeo im da, uz pomoć i podršku roditelja, nastave da stvaraju i napreduju. Takođe, izrazio je i uverenost da će neki od prisutnih malih kreativaca u budućnosti nastaviti i profesionalnim stopama, te da će jednoga dana možda prisustvovati i sopstvenoj izložbi.

 

U okviru izložbe priređen je i prodajni bazar, a posetioci su za originalne, ručno izrađene suvenire mogli da izdvoje sredstva prema sopstvenoj želji i mogućnosti. Kako je najavljeno, sredstva prikupljena prodajom biće uložena u kostime koje će predškolarci nositi na svojoj završnoj priredbi.

Izložene dečije radove i deo atmosfere sa sinoćnjeg otvaranja pogledajte i u našoj foto-galeriji.

D. Jelenkov

Foto: Slaviša Milanov / Dijana Jelenkov

Tekst je deo projekta „Demokratsko društvo – informisan građanin“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2018. godinu.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar