U Srbiji preminulo 58 osoba, registrovano još 5.809 slučajeva

Prema poslednjem preseku stanja u Srbiji u poslednja 24 časa na koronavirus je testirano 14.486 osoba od kojih je 5.809 pozitivno, stoji na sajtu covid19.rs.

Od početka epidemije preminulo je ukupno 1.949 ljudi, dok je u poslednja 24 časa njih 58. Na respiratorima je 278 osoba, a procenat smrtnosti 0.89%.

U naredne dve nedelje, kažu epidemiolozi, očekuje nas vrh ovog talasa, a dalji pravac krive zavisi prvo od rezultata zatvaranja tržnih centara, ugostiteljskih objekata, uslužnih delatnosti ovog vikenda.

A ako se poštuju, nove mere mogle bi u tom periodu mogle da daju rezultate, smatraju epidemiolozi.

Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon je za TV Pink kazao da smo u nedelji kada se očekuju efekti uvedenih mera i da se u poređenju sa podacima od prošlog petka i subote naslućuje da će ih biti.

Ukazao je, međutim, da je pritisak na bolnice još uvek ekstremno veliki, da je u Beogradu skoro 1.000 hospitalizacija dnevno, a manje od 700 otpusta, kao i da je u celoj Srbiji oko 300 prijema dnevno.

“Sistem je prenapregnut, ali još uvek ima mesta, nijedan pacijent se ne ostavlja da nije zbrinut”, rekao je Kon.

Na pitanje da li će biti jačeg zatvaranja, ukoliko mere ne daju rezultate, Kon je kazao da su pred nama novi izazovi, slave, katolički Božić, Nova godina i dodao da postoje informacije da se prodaju aranžmani za doček Nove godine.

“Ovo usporavanje će ići mnogo sporije, sve zavisi od rezultata mera, ali moramo na neki način odvratiti upliv naših građana iz inostranstva kao pred Uskrs, kada je došlo oko 400.000 naših državljana iz zaraženih pordručja”, rekao je Kon.

Komentarišući navode da pandemija neće biti završena ni nakon vakcinacije, Kon je kazao da se ne mogu odjednom svi vakcinisati i da je to dugotrajan proces koji će trajati tokom cele sledeće godine na globalnom nivou u zavisnosti od pristizanja novih količina vakcine.

Napominje da će se najverovatnije uspostaviti sezonska tipičnost za koronavirus, kao i da je mutagena sposobnost tog virusa manja nego kod gripa zbog čega je, kaže, veća mogućnost da će vakcina biti stabilnija i da neće biti neophodna svake sezone.

“Ako imate masu inficiranih, pojavi se masa onih koji su bolesni, a među njima i teških slučajeva”, naveo je Kon.

Naglašava da kolektivni imunitet zaustavlja epidemiju, da se prati prirodni imunitet obolelih od Covida-19 i uočava da se gube antitela, ali da nema podataka o trajnosti antitela za vakcinalni imunitet i da će se efektivnost vakcine tek pratiti.

“Recimo, imamo vakcinalni imunitet za morbile, on je tokom decenija zamenio prirodni, zato je visoka vakcinisanost neophodna”, kazao je Kon.

T. Petrov (izvor: covid19.rs / RTS)

Foto: Teodora Petrov

Napisao/la

Теодора Петров е родена през 1995 година. Основно и средно образование завършва в Димитровград (Цариброд), след което продължава обучението си в Университета в Косовска Митровица. Става преподавател по английски език и литература. Още като малка проявява интерес към чужди езици, обича фотография, писане и актьорство. Получава награда за участие в постановка в чест на Уилям Шекспир, а с колегите си от университета пише текст за театрална пиеса, която е изиграна в факултета в Косовска Митровица. Превежда от английски, испански и български на сръбски език. Журналист-сътрудник на портал ФАР от 2018 година. Работи като журналист и преводач, изключително позитивна и обича работата в екип.

Bez komentara

Ostavi komentar