Kako navode iz Službe za klimatske promene „Kopernikus“, leto 2024. godine bilo je najtoplije od kada se vodi evidencija. Tako je zaokružen period 13 od 14 meseci kada je prosečna globalna temperatura bila barem 1,5 stepeni iznad proseka za predindustrijski nivo.
Ovogodišnje leto je posebno bilo intenzivno na starom kontinentu i ono je premašilo rekord iz 2022. godine. Prosečna vrednost temperature bila je za 1,54 stepena veća od proseka za period od 1991. do 2020. godine.
Do sada je prosečna globalna temperatura bila za 0,7 stepeni iznad proseka od 1991. do 2020. godine, čime je ova godina na putu da premaši prošlu i bude i najtoplija od kada se vodi statistika.
Pored Evrope i širom sveta registrovane su ekstremne vrućine, a jun je bio 12. uzastopno rekordni mesec.
U Kopernikusu ističu, da će prirodne katastrofe i dešavanja povezana sa temperaturnim ekstremima postajati još intenzivnija u budućnosti.
I dok su južna i istočna Evropa „gorele“ ove godine, Irska, Velika Britanija, Island i južni Baltik bili su malo hladniji od rekorda.
Izraziti toplotni talasi i tropske temperature tokom dana i noći zabeleženi su i na Balkanu, u Srbiji i Bugarskoj, a maksimalna dnevna temperatura ovog leta u Dimitrovgradu bila je 39 stepeni, 13. avgusta.
A. Todorov
Foto: Stefan Pavić