Za deset godina koliko je u Evropskoj uniji, Bugarska je usedmostručila Bruto nacionalni proizvod. Zbog toga nijedna reforma, nijedno odricanje, nijedna poteškoća ne sme da bude prepreka, jer korist koju imaju građani od članstva u EU ne može da se meri ni sa jednom žrtvom na tom putu, rekla je vicepremijerka i ministaraka inostranih poslova Bugarske, Ekaterina Zaharieva, otvarajući Forum Manjinska politika – Podsticanje integracije u Srbiju” u beogradskom Aero-klubu u Uzun Mirkovoj ulici.
Ona je dodala da i Srbija, kao što je Bugarska to učinila, svaku reformu treba da uradi radi sopstevanog naroda, a ne radi ispunjenja forme ili dobijanja datuma. U Bugarskoj, koja je 2018. predsedavajuća Evropskom unijom, Srbija ima najvećeg prijatelja i to znaju svi sa kojima sam se u protekla dva dana susrela i razgovarala, počev od predsednika, istakla je Zaharieva.
Kada je reč o pravima nacionalnih manjima na korišećenje sopstvenog jezika, sa ministarkom pravde Srbije Nelom Kuburović, razgovarano je da i ti jezici uđu u sudsku praksu kao ravnopravni, dodala je ministraka Zaharieva, koja je u bugarskoj vladi zadužena i za reformu sudstva.
Sa njom se složio i dr Dušan Janjić, uvodničar skupa i jedan od autora studije „Manjinska politika – Podsticanje integarcije u Srbiju“, koja je bila okosnica foruma. On je izneo uverenje da put u Evropu nije trgovina i zbog toga, kako je istakao, taj korpus u pregovorima treba da iskoristimo za sopstevnu korist. U tom procesu treba da dođemo do koherentne manjinske politike u Srbiji, za šta će nam biti potrebno tri do pet godina, naveo je Janjić.
Moderetor skupa dr Zoran Milivojević, pored problema obrazovanja i medija, kao poseban problem manjina u Srbiji izdvojio je ekonomski, pri čemu je apostrofirao bugarsku manjinu.
Predstavnici srpskih vlasti, a pogotovo Ivan Bošnjak, državni sekeretar u Ministarstvu za lokalnu samoupravu, u superlativima je govorio o razmeni iskustava u evrointegacijama. U sličnom tonu se izjasnila i Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti. Sesiji su prisustvovali i novoizbarani obdusaman Srbije Zoran Pašalić i njegov vojvođanski kolega dr Zoran Pavlović.
U drugom delu razgovora, skupu su se obratili predstavnici nacionalnih saveta i nevladinih organizacija.
Predsednik Nacionalnog Saveta bugarske nacionalne manjine u Srbiji Vladimir Zaharijev se srdačano zahvalio predsedniku Vučiću, premijerki Brnabić i Vladi Srbije za sve što su učinili za tu manjinu. Zahvalio se i Amabasadi Bugarske u Beogradu. Rekao je da je većina udžbenika za školovanje na bugarskom jeziku upravo izašla iz štampe i pokazao jedan komplet. On je takođe obavestio skup da ja zajedno se predsednicima ostalih manjinskih saveta imao plodan sastanak sa ministrom za lokalnu samoupravu Brankom Ružićem i kao dobar primer informisanja na maternjem jeziku istakao list „ Bratstvo“, čime se neki učesnici foruma nisu složili.
Današnji razgovor o problemima nacionalnih manjina u Srbiji, organizovali su beogradski Forum za etničke odnose i Amabasada Republike Bugarske u Beogradu, uz podršku Ministarstva inostranih poslova Republike Bugarske.
Slobodan Aleksić Ćosa
Foto: Slobodan Aleksić Ćosa