U organizaciji Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM) iz Beograda i uz podršku Ambasade Republike Bugarske u Beogradu danas je u Dimitrovgradu održana radionica čija je glavna tema bila reagovanje na govor mržnje i zločin iz mržnje, kao i položaj, uloga и odgovornost medija u edukaciji građana i izveštavanju u slučajevima zločina iz mržnje.
Sa datom problematikom prisutne su upoznali i o njoj prodiskutovali pravni savetnici Milena Vasić i Milan Filipović. Održani trening deo je projekta „Reagovanje na govor mržnje i zločin iz mržnje prema ranjivim grupama u pograničnim područjima – Ka usklađivanju odgovora Srbije sa politikom EU“, a razgovor sa novinarima o ovim pitanjima je samo jedna od aktivnosti u okviru projekta, rečeno je na današnjem okupljanju.
Akcenat istraživanja datog problema je na situaciji nacionalnih manjina, ali i drugih osetljivih grupa, kao što su pripadnici LGBT populacije, osobe sa invaliditetom, žene i druge ugrožene kategorije, istakla je Vasićeva. Projekat se sprovodi u Pirotu, Vranju, Leskovcu, Dimitrovgradu i Zaječaru, a biće zaokružen završnom konferencijom u Beogradu, kao i izdavanjem publikacije sa rezultatima prikupljenim na terenu.
Tema koja se istražuje u okviru datog projekta YUCOM-a važna je, između ostalog, i zbog pristupa Srbije EU i poglavlja 23, koje se bavi osnovnim ljudskim pravima i reformama pravosuđa, naglasio je Filipović. Takođe, istakao je da je jedan od osnovnih problema i samo uočavanje zločina iz mržnje koji često nisu prepoznati, pa je pored reforme pravosuđa od velikog značaja i edukacija samih građana i medijskih radnika u vezi sa datim problemom.
Na danas održanom treningu, kome su se odazvali predstavnici medija u Dimitrovgradu, bilo je reči o samom pojmu govora mržnje kao specifičnom obliku zloupotrebe slobode govora, pri čemu su se prisutni upoznali i sa međunarodno-pravnim okvirom i domaćim propisima koji se tiču ovih pitanja. Sagledani su i mogući pristupi rešavanju problema govora mržnje i mehanizmi za zaštitu, a pažnja je, između ostalog, posvećena i pojavi govora mržnje na internetu, njegovim provlačenjem kroz senzacionalističke naslove i tekstove u medijima, specifičnostima medijskog izveštavanja o slučajevima zločina iz mržnje, te realnim problemima i slučajevima iz prakse.
D. Jelenkov
Foto: Slaviša Milanov
Tekst je deo projekta „Građanski servis i manjinska zajednica“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2017. godinu.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.