В Босилеград се проведе XXIX Международен детски великденски фестивал

Под мотото „Не на войната“ от 22 до 26 април в Босилеград се проведе .„XXIX Международен детски великденски фестивал“. Босилеград отново посрещна своите приятели на проявата организирана от сдружение ГЛАС, което им подари богата културна програма.

В двора на основното училище на 24 април фестивалът официално бе открит от евродепутатите Андрей Ковачев и Асим Адемов, дългогодишни приятели на мероприятието, благодарение на които преди 4 години група босилеградчани посетиха Брюксел, където беше открита изложба за Босилеград и фестивала.

В центъра на вниманието бе състезанието по чупене на великденски яйца, в което участваха 405 деца в три категории.

Дарио Васев от Босилеград спечели състезанието в най-малката категория. На финала той надделя над Мия Стаменов, която зае второ място. Двете трети места разделиха Борис Иванов и Алекс Петров. В надпреварата на малчуганите от три до пет годишна възраст участваха общо 105 деца.

Милица Тасев е победител в големия финал в състезанието за най-здраво великденско яйце на тазгодишния фестивал. Милица, ученичка от 8 клас в босилеградското основно училище, надделя в съревнование с 305 участници. Второ място зае Никола Стаменкович, двете трети места взеха Матео Алексов и Лора Алексов, също от Босилеград. Спортно колело, главна награда в томболата, спечели Борис Кирилов от София.

Финалният етап от състезанието бе съпътстван от културна програма със специалното участие на Presto Music School от Благоевград. Финалистите от миналогодишното издание на популярния ТВ формат „България търси талант“ показаха невероятния си потенциал и зарадваха босилеградчани и гостите на фестивала със страхотна музика и невероятни солови изпълнения.

В рамките на съпътсващата програма в голяма зала на Културния център бяха изнесени два гала концерта. Пред босилеградчани се представиха Музикален Център „Art Libitum“ от София и Фолклорен танцов ансамбъл „София – 6“.

Организаторите изказаха благодарност към всички участници във фестивала и традиционните си партньори за подкрепата.

Източник и фото: ГЛАС ПРЕСС