Planinarsko društvo “Oštra čuka” iz Sokobanje i njihovi prijatelji, pokazali su 24. Septembra šta je sve potrebno učiniti da se pridobije poverenje Planinarskog saveza Srbije i jedna od dve velike međunarodne akcije koju organizuju tokom godine, dobije status Republičke akcije našeg nacionalnog saveza. Koliko samo posvećenosti, upornosti, ljubavi, rada i primenjenih znanja i veština su iskazali članovi Planinarskog društva “Oštra čuka”.
Ovaj planinarski kolektiv je ponos Sokobanje, neko ko Sokobanju najbolje predstavlja u Srbiji i Evropi. Uspon na Oštru čuku odavno već ima prvorazredni značaj za Sokobanju i ovaj deo Srbije, i to ne samo u oblasti sporta, već i aktivnog odmora i otvaranja još mnogo novih razvojnih mogućnosti.
I sve je danas bilo besprekorno, polagano. Planine Devica i Ozren bili su ukrašeni osmesima planinara, radost je provejavala dok su se planinari kretali po savršeno uređenim i obeleženim stazama. Iznad svega, ponos, što svi zajedno prisustvujemo stvaranju istorije, ubeđeni da će i od ove izvanredne akcije, ona naredna, Republička, septembra 2017. godine, biti još i bolja.
Ova akcuja je bila čak i ne isključivo planinarska. Od 530 učesnika akcije, par desetina bili su bicilisti koji su ili iz pravca Niša pristigli u selo Jezero i odatle se penjali na vrh Oštra čuka, a bilo je i onih koju su biciklima prešli regularnu stazu uspona iz centra Sokobanje, preko vrha Oštra čuka, sve do Jezera.
Najveći deo učesnika, pod vođstvom uigrane i razigrane ekipa vodiča Planinarskog društva “Oštra čuka”, na uspon je krenuo iz centra Sokobanje. Staza, sa valjanim razlogom, radi promovisanja odredišta za aktivni odmor u neposrednoj okolini Sokobanje, vodi preko sokobanjskih izletišta.
Mesta, prirodni dragulji, sve jedno od drugog lepše: park Borići, vidikovac Janior, izvor Barudžija, Ozrenske livade, etno park Kalinovica, Košavske livade sa kojih se prvi put vidi vrh Oštra čuka, potom i izvor studene vode Šopur.
Posle Šopura, usledio je i središnji događaj, sam uspon na ponositu Oštru čuku (1075 m), naizgled neosvojivu stenu planine Device, koja tako odudara od pitomosti cele ove planine.
A na vrhu – igla nije imala gde da padne! Od najmlađih planinara, dečice, do onih u trećem životnom dobu, svi sa radosnim pokličima uživali su tih sat vremena na kamenitom vrhu.
Nedugo po silasku sa Oštre čuke, pozdravili smo se sa Devicom i prešli preko prevoja Vlasina na susednu Ozren planinu. Još jedna oaza mira i sreće, bila je pred nama – Jezero, ponosito ozrensko selo.
Zaista je težak zadatak bilo okončati akciju. Smenjivali su se muzika, pesma i igra, sa emotivnim besedama. Valjalo je pomenuti sve te divne ljude koji su gradili i izgradili ovu akciju kao jednu od najvećih u Srbiji.
U obavezi smo bili i da se osvrnemo na one planinare koji su prevalili jako dalek put ne bi li prešli tih 11 km na Devici i preostala 4 km staze na Ozrenu. Bilo je onih koji su autostopom došli iz Bugarske. Na Oštru čuku penjali su se i planinari iz Ruske federacije. Najzad, bilo je i heroja koji su samo zbog ovog praznika, došli iz srca Srbije, sa Kosova i Metohije.
Nenad Aleksandrov, član Sportskog društva „Mladost“ iz Bosilegrada i jedan od pokretača organizovanog planinarstva u Bosilegradskom Kraištu, obratio se na kraju manifestacije prisutnima i zahvalio na svemu što su domaćini priredili.
„Za nas, Bugare, planinarstvo je najvažniji i najpopularniji sport. Prenosim svima pozdrave Vladimira Zaharijeva, predsednika opštine Bosilegrad i najlepše želje svih građana naše opštine. Došlo je vreme kada će planinari iz Bosilegrada postati redovni učesnici svih međunarodnih planinarskih akcija u Srbiji i Bugarskoj. Prešli smo naporan i dug put iz Bosilegrada, ali nikakav umor ne osećamo, već sreću što smo sa istinskim prijateljima. Ovo što smo danas videli i doživeli, prenećemo našim sugrađanima, i potrudićemo se da još više razvijemo našu manifestaciju međunarodni uspon na Crnook“, reči su Nenada Aleksandrova kojima je manifestacija „jedan vrh, dve planine“ završena.
M. Dokman
Foto: Miroslav Dokman, Milan Jekić, Nenad Aleksandrov