Narodni muzej u Beogradu od dana ponovnog otvaranja beleži rekordne posete. Kako je za „Far“ rekla gospođa Lidija Ham, zadužena za odnose sa javnošću, od 28. juna, kada je posle dugotrajnog, ali temeljnog renoviranja ponovo otvorio vrata, Narodni muzej je posetilo gotovo 120.000 ljudi.
Grupe đaka, čak i stranih, sasvim mala deca sa roditeljima, turisti, namernici, Beograđani, koji nisu potopljeni u „rijaliti kulturu“, stvaraju permanentnu gužvu na biletranici, ali i daju nadu da istinska kultura nije, niti će umreti.
Njih privlači nova stalna postavka, urađena po najstrožim muzeološkim zakonitostima, koja ima hronološki pristup grupisanju eksponata i vodi ih od najstarijih ka mlađim periodima. Legende nad eksponatima su kratke, jasne, pregledne, višejezične i često duhovite.
Neki predmeti su prvi put pred publikom. Među njima su i dvokolice iz Staničenja, gotovo iz neposredne okoline Dimitrovgrada, pronađene tokom iste kampanje zaštitnih istraživanja na Koridoru 10, kada i tragovi Via Militaris kod Dimitrovgrada i sada već zatrpane kasnoantičke bazilike kod Crvene reke.
Arheolozi ih smatraju značajnim artefaktom iz rimske epohe, a radiokarbonska metoda ih datuje na period od 60 do 140 godine nove ere.
No, kako raste interesovanje za Narodni muzej, raste i znatiželja za „mistične“ ostatke Stambol kapije. Fotografija snimatelja sa novinarkom na tom zadatku rečito o tome govori.
Naše je pravo da verujemo da je toj radoznalosti, svojim jučerašnjim napisom i portal Far dao svoj mali doprinos.
Slobodan Aleksić Ćosa, Beograd
Foto: Slobodan Aleksić