Iako nije zvanična Nova godina, ona se danas proslavlja u mnogim balkanskim zemljama, pre svega u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Makedoniji. Julijansku ili Pravoslavnu Novu godinu slave i u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini i drugim bivšim sovjetskim republikama. Međutim, tradicija obeležavanja Julijanske nove godine postoji i u Švajcarskoj, Škotskoj, u nekim nemačkim kantonima, kao i u drugim zemljama.
Prema običaju na trpezu se iznose glava pečenice i plećka sačuvana od Božića, pola česnice, Božićna sveća i slama.
Pravoslavni vernici koji poštuju Julijanski calendar danas obeležavanju i Obrezanje Gospodnje, veliki praznik poznatiji kao Sveti Vasilije Veliki. Ovaj dan se slavi u čast obrezanja Gospoda Isusa Hrista, odnosno, “Stavljanja ovozemaljskog i ljudskog pečata na sina Božijeg”. Praznik se u narodu jove još Vasilica ili Vasuljica, koji se proslavlja kao imendan ili krsna slava, a obeležavaju ga i pripadnici romske nacionalnosti.
Većina hrišćana preuzela reformisani kalendar koji je uveo papa Gregorije, kada je 4. oktobar 1582. godine proglašen za 15. oktobar, da bi se smanjila razlika u kašnjenju Julijanske godine za astronomskim merenjima.
Pripremio: P. Videnov
Foto: Petar Videnov