U Domu poslanika u Beogradu održana je poslednja sesija javne rasprave o Nacrtu buduće medijske strategije. Dokument su u načelu predstavili i o njemu govorili Dejan Stojanović, predsednik radne grupe za njegovu izradu, zamenik šefa misije OEBS-a u Srbiji Džozef Melot, zamenica ambasadora Evropske unije Mateja Štamcar Norčič i premijerka Srbije Ana Brnabić.
Na ovoj verziji Strategije rađeno je šest meseci, a javna rasprava se održava uz pomoć OEBS-a i Kraljevine Norveške, dok je njen organizator Vlada Srbije.
Predsednica Vlade Ana Brnabić rekla je da će novinarska udruženja posle javne rasprave i usvajanja primedbi, biti u mogućnosti da vide finalni nacrt Medijske strategije, a nakon toga će o njemu odlučivati Vlada.
Ona je istakla da je u procesu izrade tog dokumenta neophodan dijalog i izgradnja poverenja između vlasti i novinarskih udruženja. Prema njenim rečima, Strategija će biti u evaluaciji između 2019. i 2021. godine, posle čega će biti izmenjen set medijskih zakona. Brnabić je, takođe, rekla da u tome očekuje pomoć i od novinara i od građana, ali i od svojih ministara.
Zamenica ambasadora Evropske unije Mateja Štamcar Norčič rekla je da je Evropska komisija pozvala Srbiju da sve zainteresovane strane uključi u izradu medijske strategije.
Ona je napomenula da je to pozitivan primer inkluzivnosti koji treba slediti i u drugim oblastima i založila se za stvaranje boljeg okruženja za rad novinara, ali je, takođe, istakla da je zadovoljna što je u Nacrtu medijske strategije posebna pažnja posvećena bezbednosti novinara.
Zamenik šefa misije OEBS-a Džozef Melot ocenio je da nacrt Medijske strategije nudi rešenja za probleme u medijskoj sferi i da je OEBS ponosan što je podržao izradu takvog dokumenta.
„Krajnji cilj je da Srbija preuzme odgovornost u pogledu slobode medija, etike i prihvatanju kritičkog i analitičkog izveštavanja o relevantnim društvenim pitanjima“ – naglasio je Malot.
On je istakao da je sloboda medija preduslov za demokratiju, a kao važan preduslov medijskih sloboda naveo je bezbednost novinara i upozorio da napadi na novinare u Srbiji zavređuju pojačanu pažnju.
Malot je takođe rekao da će OEBS pratiti sprovođenje Medijske strategije i da je spreman da pomogne u razvoju relevantnog zakonodavstva.
Posle kraće konferencije za novinare na kojoj su Brnabić, Štamcar Norčič i Melot, pojasnili još neke detalje buduće Strategije i odgovarali na novinarska pitanja održana je javna rasprava.
Utisak je da su profesinalna udruženja, eskperti, predstavnivci programskih saveta veilikih medijskih kuća, predstavnici nekih struka i sindikata, a pogotovo nova udruženja poput PROUNS-a, potupuno suporotstvaljena na Nacrt medijske stretegije, na semo na njena proklamovana načela, nago i na samu suštinu, pa čak i na potrebu da se donese.
Javne debate o Medijskoj staregiji do sada su održane u Novom Sadu, Nišu i Čačku.
Slobodan Aleksić, Beograd
Foto: Slobodan Aleksić