Prema informacijama Poljoprivrednо savetodavne i stručne službe Pirot preko 90 odsto ozimih useva (ozimih strnih žita) na teritoriji Pirotskog okruga nalazi se u fazi od početka bokorenja do punog bokorenja. Agronom Srdjan Vidanović kaže da je pšenica u dobrom stanju i da u fazi bokorenja usvaja najviše azota, odnosno hraniva iz mineralnog djubriva, te je joj za ostvarivanje dobrih prinosa neophodna azotna komponenta. On preporučuje ratarima da u zavisnosti od vremenskih uslova u prvoj dekadi marta obave prolećno prihranjivanje, a nakon tridesetak dana i takozvanu „korektivnu“ prihranu ovog useva.
„Amonijum nitrat bi išao izmedju 200 i 220 kg, a KAN do 300 kg po hektaru. Najbolje je da se ova doza djubriva podeli u dva dela. U prvom delu treba primeniti dve trećine od planiranog djubriva, a u drugom „korektivnom“ prihranjivanju preostalu količinu hraniva. Prva doza djubriva koju sada unesemo će povećati prinos pšenice i ozimih strnih žita čak od 80 do 85 posto, tako da sa prvim prihranjivanjem idemo na povećanje prinosa, dok će druga doza djubriva uticati na formiranje kvaliteta kod ozimih žita“, ističe Vidanović.
Krenuli su i aktuelni prolećni radovi. Prema savetima agrostručnjaka prvo se seju jare kulture kao što su jara grahorica, jari ječam, jari ovac i jari grašak – vrlo značajne za ishranu stoke. Krajem marta startuje setva kraljice krmnih biljaka – lucerke.
P.Videnov