Pravoslavni vernici koji se pridržavaju Julijanskog kalendara danas slave Svetog Iliju, veliki hrišćanski praznik u narodu poznatiji kao Ilindan. Prema crkvenim knjigama to je praznik starozavetnog proroka i novozavetnog svetitelja Ilije koga sve hrišćanske crkve vezuju za prošlost i budućnost hrišćanske crkve.
Prema narodnom verovanju Sveti Ilija se vozi u vatrenim kolima koja vuku četiri konja, iz čijih nozdrva izbija plamen, a grmljavina je tutnjava njegovih kola kojima se vozi po nebu i oblacima. U narodu ga zovu i Sveti Ilija Gromovnik i pada u najtoplije doba godine, te je običaj da se na današnji dan na radi u polju i ne obavljaju poljoprivredni poslovi.
Ilindan je u dimitrovgradskom kraju seoska slava nekadašnjeg sela Borovo, a sada sela Barje, Bilo i Verzar. Sadašnji i nekadašnji žitelji ovog i susednih sela i mnogobrojni gosti okupljaju se na Borovskom polju pored krsta podignutom 1870. godine, još iz perioda Otomanske vlasti.
Svetog Iliju slave i meštani sela Donja Nevlja, a Ilindan su godinama obeležavali i meštani dimitrovgradskih sela Iskrovci i Petačinci u mestu zvanom Zli Dol, gde postoji i krst posvećen ovom svetitelju.
Sveti Ilija je i slava sela Zvonci u opštini Babušnica, a čija nedavno obnovljena crkvi nosi ime ovog svetitelja.
U Srbiji Sveti Ilija je slava vazduhoplovaca, obnarodovana ukazom iz 1924. godine i obnovljena 1992. godine.
P. Videnov
Foto: Slaviša Milanov
Tekst je deo projekta „Građanski servis i manjinska zajednica“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2017. godinu.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.