U osnovnoj školi “Georgi Dimitrov” u Bosilegradu ove školske godine nastavu bi trebalo da pohađa i sedmoro dece migranata smeštenih u privremenom centru za migrante u Bosilegradu.
Predsednik opštine Vladimir Zaharijev kaže da je o integraciji dece migranata sa nadležnima u Beogradu razgovarao još marta meseca i da je ta ideja naišla na opšte odobrenje i biće realizovana u svim sredinama gde su privremeno smešteni migranti.
„Ta promena uticaće pozitivno na kvalitet života dece, koja će imati radne obaveze, vreme će im biti kvalitetnije organizovano i doćiće do još bolje socijalne integracije u sredini gde živi bugarska nacionalna manjina u Srbiji“ – rekao je Zaharijev, naglasvši da će o svim detaljima konkretno razgovarati sa predstavnicima Komesarijata za izbeglice, koji će tokom ove nedelje posetiti opštinu Bosilegrad.
Direktor osnovne škole Metodi Čipev kaže da je jedan broj profesora i nastavnika nedavno prošao edukaciju za rad sa decom iz migrantske populacije, a nastava će se odvijati na srpskom i engleskom jeziku. On je naveo da je planiran sistematski pregled te dece pre nego što se otpočne sa nastavom.
Beba Kanački, koordinatorka Lokalne mreže za prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima iz Vranja izjavila je da su usled izbegličke krize uslovljene političkim odlukama, migranti ostali u kampovima zemalja jugoistočne Evrope, njima su ugrožena ljudska prava sa posebnim akcentom na najranjiviju grupu – žene i decu.
“Ova deca su se u većini slučajeva susrela sa svim užasima rata, gubitkom doma i bližnjih, razdvajanjem od porodica, progonom”- kaže Kanački.
U cilju prilagođavanja novim sredinama, kulturama i njihovog uključivanja u formalno obrazovanje, treba im dati punu podršku da prevaziđu sve traume i strahote koje su preživeli, ali i da se pripreme za dalji život i izazove koje ih čekaju – slažu se članovi stručnog tima bosilegradske osnovne škole.
Procenjuje se da se u Srbiji trenutno nalazi oko hiljadu dece školskog uzrasta, uglavnom iz Sirije, Avganistana i Pakistana, koji žive u centrima za azil i tranzitnim centrima, uglavnom u pratnji roditelja ili rodbine.
Prema podacima udruženja za borbu protiv trgovine ljudima “Atina”, najveći broj dece migranata, njih 166, pohađaće školu u Šidu.
B. Ivanov
Foto: DIP Production
Tekst je deo projekta „Migrantska kriza pred očima“ koji se sufinansira sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije u okviru konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja za štampane medije, radio, internet medije i novinske agencije u 2017. godini.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.