Narodna biblioteka „Detko Petrov“ u Dimitrovgradu dobila novo dečije odeljenje i odeljenje za digitalizaciju

Predstojeću 2018. godinu Narodna biblioteka „Detko Petrov“ u Dimitrovgradu počeće sa novim uređenim prostorijama.

Nakon završetka amfiteatra i uređenja dvorišta u okviru druge faze rekonstrukcije zgrade Biblioteke, u nastavku projekta uređene su i prostorije u kojima je ranije bila smeštena Zavičajna muzejska zbirka. U sređivanje novog prostora Biblioteka je investirala sopstvena i sredstva preostala u okviru projekta druge faze rekonstrukcije, a u radove je uloženo ne više od pola miliona dinara, kaže direktorka Narodne biblioteke „Detko Petrov“ Jasminka Mančev.

„Deo prostora predviđen je za realizaciju projekta digitalizacije arhivske građe Narodne biblioteke ‘Detko Petrov’, dok će u većem delu ovog prostora ubuduće biće smešteno dečije odeljenje. Ovde će naši najmlađi korisnici sami imati pristup knjigama, imaće više prostora, moći će da ostaju ovde da čitaju, a u planu za predstojeći period je i organizovanje radionica“, kaže Mančeva u izjavi za portal FAR, ističući zadovoljstvo što su u okviru 2017. godine zaokruženi svi planirani radovi na uređenju Biblioteke.

Organizator kulturnih aktivnosti u Narodnoj biblioteci u Dimitrovgradu Albena Milev najavljuje da će od naredne godine u novom dečijem odeljenju biti organizovane različite aktivnosti za decu predškolskog i školskog uzrasta – održavaće se kreativne radionice, radiće se na lepom govoru, a intenzivnije će se raditi i na pripremama za takmičenja recitatora „Pesniče naroda mog“ u organizaciji Narodnih biblioteka. Navedene aktivnosti su prioritet Biblioteke za predstojeću godinu kada je u pitanju rad sa decom, kaže Mileva.

U novom prostoru najmlađi čitaoci moći će da nađu svu literaturu namenjenu deci koju poseduje Narodna biblioteka „Detko Petrov“ – knjige na srpskom i bugarskom jeziku i naslove različitih svetskih književnosti, kao što su američka, engleska, italijanska, francuska, mađarska i druge.

U odeljenju namenjenom za realizaciju projekta digitalizacije smeštena je i zavičajna zbirka Biblioteke – dela svih autora koji pišu o dimitrovgradskom kraju ili iz ovih krajeva vode poreklo, kao i svi naslovi u izdanju Narodne biblioteke „Detko Petrov“ i izdavačke kuće „Bratstvo“.

Prostorija u kojoj se ranije nalazilo dečije odeljenje pretvorena je u odeljenje za stručnu literaturu, gde đaci i studenti, ali i svi ostali zainteresovani, mogu naći brojne naslove iz domena psihologije, filozofije, ekonomije, istorije, geografije, medicine, biologije, društvenih nauka i drugih oblasti.

D. Jelenkov

Foto: Dijana Jelenkov

Tekst je deo projekta „Građanski servis i manjinska zajednica“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2017. godinu.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar