Kontrola plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta ima višestruki značaj. Pre svega, analizom zemljišta proizvođači dobijaju preporuku o pravilnom đubrenju, što je jedan od važnih momenata u tehnologiji gajenja mnogih kultura.
U laboratoriji Poljoprivredne savetodavne i stručne službe u Pirotu do sredine jula obavljaće se besplatna analiza zemljišta za registrovane proizvođače.
„Poljoprivredno savetodavna i stručna služba i tokom ove godine vršiće besplatnu hemijsku analizu zemljišta za registrovana poljoprivredna gazdinstva, koja su u aktivnom statusu. Proizvođači imaju jedino obavezu da uzmu potvrdu o aktivnom statusu i setvenu strukturu za 2016. godinu u službi gde su izvršili obnovu poljoprivrednog gazdinstva. Ovu dokumentaciju treba da dostave poljoprivrednoj službi u originalu. Uzorkovanje zemljišta radićemo tokom juna i najkasnije do 20. jula, a do 15. avgusta treba da se uradi kompletna analiza, nakon čega rezultate prosleđujemo Ministarstvu poljoprivrede.“ – kaže za portal „Far“ Ljubiša Đorđević, koordinator stručne službe PSS Pirot.
Na pitanje šta poljoprivrednici dobijaju ovom analizom Đorđević odgovara:
”Dobija se kompletna informacija o hemijskom sastavu zemljišta, odnosno količini azota i kalijuma, PH zemljišta i koliko je zemljište bogatom humusom. Analiza će poslužiti da poljoprivrednici ustanove da li greše u količini primenjenih mineralnih đubriva ili da promene sastav hemijskih elemenata. Prevelika količina ili neadekvatno đubrenje može da dovede i do suprotnih efekata, odnosno do blokade određenih hemijskih elemenata, do pojave promena na samoj biljci, do neusvajanja pojedinih elemenata i na taj način đubrivo koje je uneto neće dati prave rezulate.
Zbog toga apel svim poljoprivrednim proizvođačima iz Pirotskog okruga da u navedenom roku, a najkasnije do 15. jula donesu potvrde o aktivnom statusu i setvenoj strukturi. Mi ćemo sve ostalo da odradimo i u zavisnosti od parcele daćemo im preporuku sa čime, kada i kako da đubre svoje parcele. Besplatnu analizu zemljišta mogu da urade oni proizvođači, čije su parcele (zasadi ili usevi) iznad 10 ari i koje su u vlasništvu onog proizvođača na koga se zvanično vodi poljoprivredno gazdinstvo. Neće doći u obzir parcele koje su pod zakupom ili su ustupljene na korišćenje“.
Ljubiša Đorđević takođe ističe da se analizom zemljišta postiže značajna racionalizacija upotrebe đubriva, odnosno ušteda u novcu, povećanje prinosa i veći profit. Naime, kontrolom plodnosti zemljišta smanjuju se troškovi proizvodnje poljoprivrednika i nekontrolisana upotreba mineralnih đubriva, a samim tim se umanjuje i negativni uticaj na životnu sredinu.
Sve detaljne informacije mogu se dobiti u Poljoprivrednoj službi u Pirotu na telefone: 010/321-711 i 343-120.
P. Videnov
Foto: Ljubiša Đorđević