U Dimitrovgradu održan okrugli sto na temu „Festival duvačkih orkestara 2018“

U organizaciji Foruma Caribrođana „Pametnik“ danas je u konferencijskoj sali STC „Caribrod“ u Dimitrovgradu održan okrugli sto na temu „Festival duvačkih orkestara 2018“.

Prema rečima Nebojše Videnova, direktora Festivala i predsednika Foruma Caribrođana „Pametnik“, osnovna ideja današnjeg okupljanja bila je da se javnosti prezentuje plan i okvirni program ovogodišnjeg festivala, kao i da se partnerima u njegovoj organizaciji predstavi zamisao o tome kako da se data ideja proširi i razvije i u regionu.

„Nadamo se da će ove godine učešće uzeti veći broj orkestara, sa većim brojem članova, kao i da će se festival odvijati paralelno na tri mesta u regionu, kako u Srbiji, tako i Bugarskoj. Trenutno smo u pregovorima sa opštinom Pirot i opštinom Slivnica“, najavio je Videnov u izjavi za portal FAR.

Prema njegovim rečima, ove godine se očekuju četiri orkestra, a ideja je da se u samoj završnici svi oni predstave zajedničkom kompozicijom i kroz više nastupa u Dimitrovgradu. Za sada su potvrđeni nastupi tri orkestra: Policijskog orkestra Srbije, orkestra Delovska godba Trbovlje iz Slovenije, kao i omladinskog orkestra iz Rumunije.

„Planiramo da ove godine u događaj uključimo i učenike Osnovne škole i Gimnazije u Dimitrovgradu, i da se stvori jedna zaista svečarska atmosfera, kakvu ovaj festival i zaslužuje“, istakao je Videnov.

Na okruglom stolu je, između ostalog, predstavljena sama ideja i nastanak ove manifestacije, kao i utisci sa prošlogodišnjeg, prvog po redu festivala, na kome su nastupili Subotički duvački orkestar, Omladinski duvački orkestar iz Botevgrada i Gradska muzika Budva. Među ciljevima sa kojima je nastao Festival duvačkih orkestara „Caribrod“, pokrenut od strane udruženja „Pametnik“ i uz podršku Opštine Dimitrovrad i STC „Caribrod“, jesu i promocija turističkih potencijala opštine, organizovanje gradskog duvačkog orkestra, kao i promocija nešto drugačije vrste muzike među mladima u Dimitrovgradu, ali i građanima uopšte, istakao je između ostalog Videnov.

Okupljanju su prisustvovali lokalni partneri festivala iz opštine Dimitrovgrad i Sportsko-turističkog centra, predstavnici OŠ „Hristo Botev“ i Gimnazije „Sv. Kirlio i Metodije“, članovi udruženja „Pametnik“, partneri iz Srbije i Bugarske, kao i zainteresovani građani i ljubitelji ovog vida muzike.

Tačno vreme održavanja festivala biće poznato u narednom periodu, ali će i ove kao i prethodne godine ovaj kulturni događaj biti održan u septembru i vezan za proslavu Dana opštine.

Sama ideja za organizovanje jedne ovakve kulturne manifestacije u malom gradu poput Dimitrovgrada postaje još značajnija ako se uzme u obzir činjenica da u Srbiji trenutno postoji još samo jedan festival ovog tipa, koji se održava u Zrenjaninu.

D. Jelenkov

Foto: Dijana Jelenkov

Tekst je deo projekta „Demokratsko društvo – informisan građanin“ koji se sufinansira sredstvima Opštine Dimitrovgrad u okviru medijskog konkursa za 2018. godinu.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar