Na Katedri za srpski jezik i jugoslovenske jezike Filološkog fakulteta u Beogradu predstavljena je knjiga „Bugarska i Srbija očima srpskih studenata“. U njoj su publikovani radovi prošlogodišnjeg studenstkog konkursa „Tako slične, tako različite, tako bliske – Bugarska i Srbija“.
O knjizi i saradnji Bugarske i Srbije, Univeziteta u Beogradu i Univerziteta „Sveti Kliment Ohridski“ u Sofiji, Filološkog fakulteta i Amabasade Bugarske u Beogradu, govorila je dekan beogradskog Filološkog fakulteta profesorka Ljiljana Marković. Ona je iznela podatak da su bugarski jezik i književnost u nastavnom programu tog fakulteta još od 1962. godine, što ga čini jedinim od pionira bugaristike u Evropi.
Obratio se i bugarski amabasador u Beogradu Radko Vlajkov, koji nije želeo da sakrije zadovoljstvo što je među decom (studentima). jer je i sam deo života proveo kao predavač i upravo studentima uputio poruku da istraju na putu ka Ujedinjenoj Evropi i da se ne boje da će se time umanjiti srpski kulturni identitet, jer ih tamo već čeka ćirilica, koju je bugarska unela kao zvanično pismo EU i istakao da će naravno biti mesta i za vrednostii koje će Srbija utkati u kulturni i vrednosni sistem Evrope.
O saradnji sa Ambasadom Bugarske govorile su i profesorke Julijana Vučo i Rajna Dragičević i asistentkinja dr Ivana Davitkov, koja se zajedno sa gospodinom Julijanom Kipikovim iz bugarske ambasade posebno založila u operativnom delu programa „Tako slične, tako različite, tako bliske – Bugarska i Srbija“ i publikovanju ove knjige.
Potom su studenti bugarskog jezika predstavili običaj nošenja martenica kod Bugara, a tročlana pevačka grupa, sastavljana od studentkinja Univerziteta u Beogradu, akapela je otpevala jednu bugarsku tradicionalnu pesmu.
Slobodan Aleksić, Beograd
Foto: Petar Aleksić