Svetski dan slobode medija obeležava se svake godine 3. maja. Odluku o obeležavanju Svetskog dana slobode medija doneta je na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kako bi se podigla svest o značaju slobode medija i podsetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i kako bi se obeležila godišnjica Vindhuške deklaracije, izjavu o principima slobodne štampe koju su sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine.
Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj je povodom Svetskog dana slobode medija osudio pretnje i nasilje nad novinarima.
„Svako ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja, a to pravo podrazumeva imati slobodu mišljenja bez mešanja, a podrazumeva i traženje, primanje i prenošenje informacija i ideja putem bilo kojeg medija i bez obzira na granice“, rekao je Borelj.
Kako je navedeno u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima pre 75 godina, zaštita slobode izražavanja ostaje ključni prioritet za akciju EU u oblasti ljudskih prava. Ove godine pridružujemo se UNESCO-u u naglasku da je danas više nego ikada sloboda izražavanja ključna za sva druga ljudska prava i da odlučujuće doprinosi „oblikovanju budućnosti prava“, naglasio je, između ostalog, visoki zvaničnik EU.
“Odbrana i promovisanje slobode štampe je univerzalna misija koja ne poznaje granice. EU će ostati posvećena angažovanju sa vladama, medijima i civilnim društvom, kako na međunarodnim forumima, tako i na lokalnom nivou, kako bi preuzela inicijativu i ojačala slobodu medija širom sveta”, dodao je Borelj.
P. Videnov
Foto: pixabay.com