Pravoslavni vernici koji uvažavaju Julijanski kalendara 21. novembra obeležavaju Sabor Svetog Arhangela Mihaila, jedan od najpoštovnijih jesenjih praznika. Praznik je obeležen crvenim slovom u kalendaru i u narodu je poznatiji kao Aranđelovdan, dan koji je crkva posvetila u slavu svih anđela i prvog među njima, Svetog Arhangela Mihaila.
Ovaj svetac se smatra čuvarem pravoslavne vere. Simbol je borbe protiv zla i jeresi, a na ikonama i freskama prikazan je kao nebeski ratnik u vojničkoj opremi sa mačem, kopljem i zlim duhom koji, okovan lancima, leži pod njegovim nogama.
Iako je njegov kult nastao u trećem veku u Frigiji, praznik je ustanovljen vek kasnije.
Aranđelovdan je česta slava kao Nikoljdana i Mitrovdan.
Ovaj praznik je hramovna slava crkve „Sveti Arhangel Mihailo“ u selu Boljevdol na Staroj planini. Hram zvanično datira od početka XVII veka, ali mnogi žitelji smatraju da je znatno stariji i da potiče iz ranog srednjeg veka. Crkva se nalazi u blizini potoka i seoskog groblja i predstavlja mesto okupljanja vernika iz ovog sela Gornjeg Visoka u opštini Dimitrovgrad.
Aranđelovdan obeležavaju i žitelji dimitrovgradskog staroplaninskog sela Kamenica.
Bugarska pravoslavna crkva Aranđelovdan proslavlja 8. novembra po Gregorijanskom kalendaru. Imendan slave Angel, Rangel, Mihail, Mihajlo, Rajna, Milka, Plamen, Ognjan, Ognjen, Emil i drugi.
U narodu postoji izreka: „Kakvo je vreme na Aranđelovdan, tako će biti tokom zime i proleća“. Veruje se da ovaj zimski svetac luta prerušen u prosjaka i usmerava nevernike na pravi put, dok ga u nekim krajevima smatraju i zaštitnikom stočara i stočarstva.
Pripremio: P. Videnov
Foto: Stefan Pavić (Crkva „Sveti Arhangel Mihailo“ u selu Boljevdol)