Pravoslavni vernici koji poštuju Julijanski kalendar 8. novembra obeležavaju dan Svetog velikomučenika Dimitrija, veliki praznik u narodu poznatiji kao Mitrovdan, Gmitrovden i Dimitrovden.
Crkvene knjige kaže da je Sveti velikomučenik Dimitrije Solunski rođen u Solunu u III veku nove ere, gde je postavljen na očevo mesto za vojvodu. Njegov zadatak je bio da progoni hrišćane, ali on ih je štitio i zato je bio osuđen na smrt i izboden kopljima od strane rimskih vojnika početkom IV veka. Solunski hrišćani su Dimitrija tajno sahranili, a na mestu njegovog groba kasnije je podignuta crkva i proglašen je zaštitnikom grada Soluna.
Običaji
Sa Mitrovdanom počinje period godine koji nagoveštava zimu, a u narodu se veruje da će zima biti topla ako je oblačno, a oštra i hladna ako je vedro. Iz narodnih pesama ovaj datum je dan hajdučkog rastanka. Običaj je da se otpuštaju sluge kojima je istekao ugovor i pronalaze nove.
U dimitrovgradskom (caribrodskom) i bosilegradskom kraju obeležava se kao imendan, a u Srpskoj pravoslavnoj crvi više od 120 hramova posvećeno je Svetom Dimitriju koji je krsna slava mnogih porodica i ime nekih esnafa. U mnogim mestima se održavaju zavetine.
Po tradiciji vernici se okupljaju u hramu Svetog Dimitrija, poznatijem kao “manastirče” nadomak Dimitrovgrada. Njegova okolina je jedno od najpopularnijih i najlepših izletničkih mesta koje tokom cele godine privlači vernike, izletnike, turiste, sportiste i ljubitelje prirode.
Pripremio: P. Videnov
Foto: Stefan Pavić (Manastirče)