Da novi izveštaj organizacije Amnesty International ukazuje na rasprostranjeno korišćenje špijunskih softvera protiv aktivista, novinara i pripadnika civilnog društva od strane policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u Srbiji, saopštavaju iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije. Meta takvog špijuniranja bio je i novinar FAR-a Slaviša Milanov, a iz NUNS-a traže da tužilaštvo detaljno ispita i utvrdi ko je odgovoran za nezakonito postupanje policijskih službenika u Pirotu, ali i da ispita navode o zloupotrebi digitalnih forenzičkih alata od strane Bezbednosno-informativne agencije.
Stručnjaci za digitalnu forenziku su analizom uređaja građana Srbije direktno pogođenih korišćenjem intruzivnih tehnologija pouzdano utvrdili da su policija i BIA rutinski koristili novi tip špijunskog softvera koji Amnesty International naziva NoviSpy, uz zloupotrebu visoko sofisticiranog alata za digitalnu forenziku izraelske kompanije Cellebrite.
Iz NUNS-a saopštavaju da je BIA više puta pokazala da se bavi očuvanjem vladajućeg režima umesto očuvanjem bezbednosti države i građana i da umesto da prikuplja dokaze protiv kriminalaca, ona prati i prisluškuje novinare i aktiviste, dok se kriminalci privode samo kada međunarodne i bezbednosne institucije drugih država otkriju krivična dela koja prevazilaze granice Srbije.
Ukazuju i na slučaj novinara FAR-a Slaviše Milanova.
“U februaru ove godine bio je izložen bespotrebnom maltetiranju od strane policije u Pirotu. Nakon što je njegovo vozilo zaustavljeno, a test na alkohol i drogu se pokazali negativnim, on je ipak zadržan na ispitivanju pod izgovorom da sumnjaju da je preko granice sa Bugarskom prevezao lica za kojima tragaju, što je Milanov negirao. Policajci pritom nisu proverili kamere sa graničnog prelaza. Nakon ovog incidenta Slaviša Milanov obratio se Nezavisnom uduruženju novinara Srbije jer je otkrio da je tokom boravka u policijskoj stanici, gde je sproveden, telefon bio aktivan, iako ga je on isključio na zahtev policijskih službenika i predao im ga” – kažu u NUNS-u.
Nalazi forenzičke analize pokazali su da je tom prilikom u Slavišin telefon instaliran domaći špijunski program.
NUNS želi da skrene pažnju da je u martu ove godine Višem javnom tužilaštvu podneta krivična prijava protiv NN lica u Policijskoj stanici Pirot.
“Pored toga upućena je i pritužba na rad policijskih službenika Sektoru unutrašnje kontrole MUP-a zbog opravdane sumnje na ugrožavanje ustavom zagarantovanih prava na tajnost pisama i drugih sredstava opštenja, zaštitu podataka o ličnosti i slobodu mišljenja i izražavanja našeg kolege Milanova. Međutim, u aprilu mesecu smo dobili odgovor da je nakon kontrole SUK-a utvrđeno da nije došlo do ugoržavanja njegovih ljudskih prava i sloboda. Što se tiče statusa krivične prijave, obavešteni smo da se ispituju navodi iz prijave, ali nisu poznati detalji o tome šta je do sada urađeno po tom pitanju” – kažu u novinarskom udruženju.
Pozivaju tužilaštvo da detaljno ispita i utvrdi ko je odgovoran za nezakonito postupanje policijskih službenika u Pirotu, ali i da ispita navode o zloupotrebi digitalnih forenzičkih alata od strane Bezbednosno-informativne agencije.
NUNS se pridružuje organizacijama civilnog društva u zahtevu da institucije hitno prepoznaju korišćenje špijunskih softvera kao kršenje osnovnih ljudskih prava i poziva državne organe da bez odlaganja obustave ovu praksu i podsećaju da upotreba špijunskih softvera predstavlja ozbiljan napad na ljudska prava, slobodu izražavanja i privatnost građana.
Podsetimo, Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su navodi iz izveštaja Amnesty Internationala netačni i da se forenzički alat koristi isključivo u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku Republike Srbije, dok je Bezbednosno-informativna agencija odbila je da komentariše, kako su naveli u saopštenju, “besmislene navode”, uz konstataciju da to istraživanje ukazuje da ta organizacija radi za “interese pojedinih agencija i grupa za pritisak”.
Lj. F.
Foto: NUNS