“U saradnji sa novinarskim udruženjima treba napraviti platformu – tačno precizirati šta je pritisak, šta vređanje a šta prekršaj i krivična dela. Pritisak na novinare je postao nepodnošljiv, i nije samo verbalan, već i fizički i ekonomski. Tako se vrši indirekttan pritisak”, rekao je Zoran Pašalić zaštitnik prva građana.
On je gostujući na RTS izneo podatak da su prošle godine zabeležena 102 napada na novinare i 72 slučaja pritiska.
Pašalić je takođe istakao da su vređanja i fizički napadi na novinare ne samo zabrinjavajući, već i opasni.
Zaštitniku građana prošle godine se za pomoć obratilo oko 10.000 ljudi. Gotovo četvrtinu problema, služba ombudsmana je rešila. Najviše žalbi odnosilo se na imovinsko-pravne problem.
“Prioriteti su imovinsko-socijalno-ekonomska prava. Rešili smo jednu četvrtinu od prijavljenih problema. Često rešavanje tih slučajeva ne zavisi od nas, već institucije kojima se obraćamo”, rekao je Pašalić.
Upitan o žalbama građana na rad sudova, ombudsman je rekao da u rad sudstva niko neće i ne treba da se meša, ali da to ne važi za administrativni deo.
Pašalić je isto tako rekao da je veliki problem to što su mnoga preduzeća otišla u stečaj ili privatizovana i na taj način su indirektno građanima uskraćena mnoga prava.
Slobodan Aleksić, Beograd (izvor: RTS)
Foto: Stefan Pavić