U Srbiji su testirane još 22.243 osobe, a koronavirus je potvrđen kod 7.802. Preminula je još 61 osoba, a od početka epidemije ukupno 1.765.
Na bolničkom lečenju je 7.726 ljudi, a na respiratorima 288 pacijenata. Najviše novoobolelih je u Beogradu – 1.999, pa u Novom Sadu 471, Kragujevcu 309 i Nišu 223. U ustanovama socijalne zaštite zaraženo je 1.610 korisnika i 684 zaposlenih.
U Srbiji je od početka epidemije potvrđeno 199.158 slučajeva zaražavanja.
Kompanije „Fajzer“ i „Biontek“ juče su predale dokumentaciju za registraciju vakcine protiv Covida u Srbiji.
Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva rekao je za RTS da stručnjaci u Agenciji već procenjuju dokumentaciju koju su predale te kompanije.
On je objasnio da će stručnjaci kao i za svaki drugi lek, vrlo rigorozno i temeljno proučavati sve faze testiranja, naročito one koje se odnose na klinička ispitivanja na ljudima, koje treba da potvrde efikasnost i bezbednost vakcine.
„Nije vakcina spas, ona će nam mnogo pomoći, ali će Covid ostati sa nama“, poručio je epidemiolog Zoran Radovanović.
„Ne treba misliti da ćemo svi u januaru biti vakcinisani, realno je da dobijemo stotinak hiljada doza i da vakcinišu lekare i medicinske sestre, one koji rade na najdelikatnijim poslovima, zatim vojsku, policiju“, rekao je on za N1.
Radovanović smatra da će vakcinisanje ostalog dela stanovništva potrajati do pred kraj leta.
„Bolest će biti tu, moraćemo da se naviknemo, jedino što nećemo imati ovakve epidemijske talase, verujem da je ovo poslednji, dosta zavisi i od mera, četvrti će biti blaži“, kaže on.
Zbog sve teže epidemijske situacije od sutra će na snazi biti nove, strože protivepidemijske mere.
Slobodan Aleksić (izvor: covid19.rs / N1 / RTS / Fonet)
Foto: Mirjana Minja Milić