Sve hrišćanske crkve koje vreme računaju po Gregorijanskom kalendaru proslavljaju Badnji dan i Badnje veče, uoči praznika rođenja Isusa Hrista- Božića,
Badnje veče, a od ponoći i Božić, obeležavaju istovremeno i pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena, dok Ruska i Srpska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija i Sveta Gora ovaj veliki praznik proslavljaju prema Julijanskom kalendaru, 7. januara.
Badnje veče proslavlja i Bugarska pravoslavna crkva. Porodica se po tradiciji okuplja oko posne večere, a domaćin kuće pali Badnjak. U ponoć dolaze gosti “koledari” koji pevaju Božićne i narodne pesme raznoseći vest o Hristovom rođenju.
Katolička crkva u ponoć između Badnjeg dana i Božića 25. decembra služi svetu misu koja se zove Ponoćka. Čitaju se delovi Jevanđelja o rođenju Spasitelja i događaju u Vitlejemu koji je promenio istoriju čovečanstva.
Imajući u vidu različite kulture, vere, geografske širine i vremenske prilike na teritorijama na kojima se obeležava Božić, razumljivo je zašto postoje i razlike u načinu njegovog obeležavanja.
Državni zvaničnici Srbije uputili su božićne čestitke vernicima i sveštenstvu koji Božić slave po Gregorijanskom kalendaru.
Pripremio: Petar Videnov
Foto: DIP Production