Epidemijska situacija u Srbiji se polako popravlja, sve je više vakcinisanih, ali su bolnice i dalje pune. Danas do 15:00 časova u Srbiji je zabeleženo još 2.846 zaraženih i 39 preminulih osoba. Na bolničkom lečenju je 7.187 pacijenata, a na respiratorima 239. Prema sajtu covid19.rs urađena su 14.193 testa.
Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević posetila je Dom zdravlja „Vračar“, u kome počinje vakcinacija gluvih i nagluvih osoba. Ona je naglasila da je Grad Beograd omogućio posebne termine za vakcinaciju za udruženja osoba sa invaliditetom. Prisutni su i tumači znakovnog jezika, navodi RTS.
Srbija bi početkom maja trebalo da dobije prve isporuke vakcina preko programa donacija koji finansira EU, saznaje Tanjug u Briselu.
Povodom koordinacije isporuka vakcina iz EU za zemlje Zapadnog Balkana, održan je i video-sastanak evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija i ministara zemalja Zapadnog Balkana.
Vakcine iz EU, čija bi prva isporuka trebalo da bude početkom maja, biće finansiranje u potunosti iz fondova EU, za šta je izdvojeno 70 miliona evra bespovratih sredstva.
Izvršni direktor američke farmaceutske kompanije „Fajzer“ Albert Burla rekao je da će ljudima najverovatnije trebati treća doza vakcine protiv koronavirusa šest do 12 meseci od vakcinacije, kao i vakcinisanje svake godine zbog pojave novih sojeva virusa.
Kako prenosi Hina, Burla je kazao i da rezultati treće faze kliničkih ispitivanja „Fajzer-Biontek“ vakcine protiv koronavirusa pokazuju da je vakcina 91,3 odsto efikasna i da zaštita posle druge doze traje najmanje šest meseci. To je manje u odnosu na 95% efikasnosti, koliko je nevedeno krajem prošle godine.
S. Aleksić (izvor: covid19.rs / RTS / Tanjug / N1 / Hina)
Foto: Stefan Pavić