Raznovrsnim manifestacijama širom sveta se obeležava 8. mart – Međunarodni dan žena. Ovogodišnji praznik je u svetlu rata u Ukrajini i pandemije koronavirusa, ali i u znaku večite borbe za političku, ekonomsku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Dan žena podseća na događaj iz 1909. godine kada su organizovane demonstracije američkih radnica u Čikagu, kao i na marš 15 hiljada žena u Njujorku, koje su se zalagale za ravnopravan položaj u društvu, pravo glasa, bolje plate i kraće radno vreme.
Praznik je ustanovljen 8. marta 1910. godine u Kopenhagenu na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena socijalista, a na inicijativu Nemice i tadašnje liderke ženskog radničkog pokreta Klare Cetkin. Dan žena je prvi put obeležen 1911. godine u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj. Tada je više od milion žena i muškaraca prisustvovalo skupovima sa porukom za bolji život i zahtevima da se ženama omogući pravo na rad, stručno obrazovanje, glasanje na izborima i zauzimanje javnih položaja.
U Srbiji je prva proslava Dana žena organizovana 1914. godine u Beogradu, a 1975. godine Ujedinjene nacije su 8. mart zvanično proglasile internacionalnim danom žena.
Osnovna ideja praznika je da svi daju doprinos ukidanju diskriminacije žena u teoriji i praksi i apel vlastima da politika koja se vodi bude u skladu sa potrebama žena. Tako je 8. mart postao međunarodnik praznik kojim se slave ekonomska, politička i društvena postignuća žena i povod da se javnosti predstave ciljevi koje su žene postigle u politici, ekonomiji i u društvu u celini sa smernicama za dalju borbu i ukazivanje na još zastupljenu neravnopravnost u svetu.
Pripremio: P. Videnov
Foto: pixabay.com