Treći protest “Srbija protiv nasilja” održan u Pirotu

U Pirotu je večeras održan novi treći protest po redu “Srbija protiv nasilja”. Protestni skup je startovao u centru grada na Trgu Pirotskih oslobodilaca gde se okupljenim građanima obratilo nekoliko govornika – studenata, prosvetnih radnika, građanskih aktivista i farmera.

Student Elektronskog fakulteta u Nišu, folklorac i knjževnik Nikola Blagojević iz Pirota govorio je o aktuelnom stanju u društvu:

“Želeo sam da govorim o nasilju, a da ne govorim o politici. Tužno je, ali istinito da su u Srbiji danas ta dva pojma potpuno neodvojiva, jer su političari Srpske napredne stranke nasilnici”, kazao je, između ostalog Blagojević i dodao:

“Na čelu države imamo nekoga ko je svestan koliku moć imaju mediji i on ih kontroliše, a samim tim i poseduje nijhovu moć. Njegov glavni cilj kontrola medija je nasilje. To nasilje se zove manipulacija, izvrtanje istine i zatupljivanje naroda. Zato je jedan od zahteva ovog protesta oduzimanje nacionalnih frekvencija Pinku i Hepiju. Zar nije nasilje kada prete i ucenjuju, kada nam otimaju reke, kada nam otimaju vazduh, kada pale novinarima kuće, kada izbacuju decu iz vrtića, kada ubijaju političare. Jedan od načina na koji se nasilje sprečava je obrzovanje. Žao mi je što je tako, ali i obrazovanje pokušavaju da nam unište. Kao direktore škola postavili su svoje ljude koje vole i veličaju samo isti takvi beskrupulozni ljudi. Kao bivši učenik Tehničke škole osuđujem nasilje koje trenutni direktor vrši nad profesorima”.

“Nemojte da mislite da nas je malo, jer Bog je na našoj strani i Bog je protiv nasilja”, rekao je na kraju on.

Farmer, veterinar i svirač tradicionalnih instrumenata Aleksandar Vasov iz Dimitrovgrada preneo je pozdrave od svog oca dr Simeona Vasova koji je bio na čelu petooktobarskih kolona u Dimitrovgradu i zamolio okupljene da istraju u protestima.

“Danas je Sveti Jovan Biljober – 7. jul. Danas je dan kada se bere lekovita trava i sa njom se leči veliki deo bolesti. To je u našoj tradiciji. Mislim da je upravo ovaj naš skup ono što bi mogli da nazovemo lekovitom travom za ovo naše društvo koje je već odavno posrnulo i duboko zašlo u teritoriju nečega što se zove društvo bez budućnosti. Nažalost, ono što je danas okruženje u kome živimo to je strah, mržnja, netolerancija i to je ono protiv čega treba da se borimo. Nasilje potiče od agresije, a agresija potiče od straha. U našoj državi vlada strah, strah od nasilnika, strah od tajnih službi, strah od gubljenja posla, egzistencija, a na žalost, sada već i strah od fizičkog nestajanja i gubljenja života. Strah koji seju ljudi kod kojih je osnovno osećanje mržnja, a mržnja je nešto što izjeda čoveka iznutra. Poruka koju želim da vam prenesem je da se oslobodimo straha i oslobodimo mržnje. Ne smemo da mrzimo ni onoga koji nije naš istomišljenik”, kazao je Vasov i zamolio okupljene da sa ovog skupa ponesu energiju tolerancije i ljubavi i pozvao svoje sugrađane iz Dimitrovgrada, prijatelje iz Babušnice i Pirota da se okupljaju ovde svaki put i da očuvaju ovu vatru slobode i intelekta.

Na protestu je govorio i prosvetni radnik iz Pirota Darko Božić. On je rekao da je posle današnjeg saslušanja u policiji odlučio da se obrati građanima:

“Večeras želim da govorim o korupciji i nepravdi koje su pritisle naš grad. Običan čovek je gladan pravde. Nepravda je tolika da je prerasla u nasilje nad običnim ljudima. Nasilje je to što niko iz susednih lokala nije smeo da nam da struju, a govorimo preko mikrofona na baterije. Nisu smeli jer znaju da će biti pozvani telefonom, da će im stići inspekcije, da će ispaštati članovi njihovih porodica. Svakodnevno gledamo kako su se moćni udružili i gaze po slabijima i nemoćnima. Gledamo dobro organizovanu piramidu korupcije koja je pravljena unazad 20 godina u Pirotu. U piramidi korupcije ima mesta za onog ko je spreman da sprovede lične interese ljudi iz vrha piramide i tek nakon toga može očekivati da kao nagradu realizuje poneki svoj lični interes. Nije bitno da li je neko u piramidi nekompetentan, da li je ponavljao u školi, da li je kršio zakon. Te osobine su čak i poželjne jer će biti zahvalniji, lojalniji i potpuno zavistan od zaštite koju mu piramida korupcije pruža. Hrabrost i zajedništvo su ključni za suočavanje sa ovim problemima, hrabrost da progovorimo, da se izdignemo iznad straha i pružimo otpor i zajedništvo, podržimo one koji ne mogu sami sebe da odbrane. Bez obzira na naše pozicije, obrazovanje ili poreklo, svi smo pozvani da se pridružimo borbi protiv korupcije i nepravde. Budimo inspiracija jedni drugima, hrabrimo jedni druge i radimo zajedno kako bi Pirot postao grad po meri svih”, naglasio je Božić.

Istoričar i građanski aktivista Andrijana Spasov iz Dimitrovgrada osvrnula se na najnoviju izjavu ministra državne uprave i lokalne samouprave Aleksandra Martinovića u Narodnoj skupštini, a tiče se diskriminacije ljudi koji nemaju decu, što je po njenim rečima sramno. Osvrnula se i na najnovije tragične događaje u kojima je život izgubilo još jedno maloletno dete i jedna transrodna osoba, kao i na hapšenje pripadnice policije Katarine Petrović koja je uhapšena zato što je iznela u javnost informacijiu od javnog značaja.

Građani su u mirnoj i dostojanstvenoj šetnji prošli glavnim ulicama Pirota, a protest su organizovali Udruženje građana “Glas Pirota” i Ekološki ustanak.

P. Videnov

Foto: Andrijana Spasov

Napisao/la

Петър Виденове е роден през 1970 година. Макар и агроном по професия, изцяло се посвещава на журналистиката. Журналистическата си кариера започва през 1995 г. в радио-телевизия Цариброд, където като журналист, водещ и редактор вече 21 години участва в създаването на различни радио и телевизионни предавания, документални филми, репортажи и интервюта на български и сръбски език. Виденов особено се отдава на опазването на културата и традицията на българското национално малцинство в Сърбия. Журналист-редактор (1999-2000), член на редколегията (2000-2002), главен и отговорен редактор на РТВ Цариброд (2002-2003) и (2009-2011). Дългогодишен сътрудник на Издателство „Братство“ и едноименния седмичник на български език. Сътрудничи с електронни и печатни медии в Сърбия и България, а особено с националната телевизия РТС – „ТВ журнал на български език“. Той е кореспондент на българското национално списание „Лов и риболов“. С агенцията за кинематографична и телевизионна продукция „Positive Production“ от Димитровград изготвя документални филми и предавания – режисьор и сценарист на филмите „Трио Форте“ и „Златан Дудов“. Той е един от основателите на сдружение на гражданите „Емблема“ и Интернет портала „Фар“. Занимава се с публицистика. Автор на книгата „По ловджийски“. Член на Независимото сдружение на журналистите на Сърбия и Международната федерация на журналистите (IFJ). Лауреат на значими журналистически награди и признания на домашни и международни медийни фестивали.

Bez komentara

Ostavi komentar