Koalicija za slobodu medija pozvala je danas novinare, medijske radnike, udruženja građana i celokupnu zainteresovanu javnost da svojim potpisom podrže peticiju kojom od Vlade Srbije i republičkih poslanika traže da hitno izmene nacrti medijskih zakona, pre svega u delu koji se tiče povratka mogućnosti da država učestvuje u vlasništvu nad medijima.
“Iako je novim zakonima trebalo da se unapredi nezavisnost medija u Srbiji, u nacrtima zakona, koje je Vlada Srbije usvojila, ostaju sporne tri ključne tačke koje poništavaju pozitivne promene”, naveli su u saopštenju za javnost koje je potpisala i nevladina organizacija CRTA.
Precizirali su da novi zakoni omogućavaju državnom Telekomu Srbije da osniva i kupuje medije i ocenili da se time omogućava još jača kontrola države nad informisanjem građana i medijskim tržištem.
“Novi zakoni nisu obavezali REM da postupa po žalbama građana, pa tako ovo telo može da nastavi da žmuri na kršenja svih pravila profesije i širenje nasilja u interesu velikih medija i da za to ne polaže računa nikome”, piše u saopštenju.
Dodali su da novi zakoni nisu rešili problem zloupotrebe državnih institucija i funkcija u izbornim kampanjama, niti su obavezali REM da prati da li se, koliko i kako predsednik države i Vlade, ministri i drugi javni funkcioneri pojavljuju u najgledanijim medijima tokom kampanje i da o tome obaveštavaju građane.
Precizirali su da zahtevaju da se u nacrtima Zakona o javnom informisanju i medijima i Zakona o elektronskim medijima koji će se naći pred poslanicima Srbije hitno obrišu članovi kojima se državnim preduzećima poput Telekoma Srbija omogućava da imaju medije u svom vlasništvu, kao i da se hitno unesu odredbe koje omogućavaju sudsku i građansku kontrolu postupanja REM-a po žalbama građana i organizacija.
Zahtevaju i da se hitno unesu odredbe kojima se ograničavaju funkcionerske kampanje i propisuju kriterijumi i metodologija na osnovu koje REM prati izveštavanje medija tokom izbornih kampanja.
Ocenili su da tri ključne sporne tačke mogu proizvesti nesagledive posledice po slobodu izražavanja u Srbiji i poništiti sva unapređena rešenja koja nacrti ovih zakona sadrže.
Peticija je upućena i predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić, ministru za informisanje i telekomunikacije Mihajlu Jovanoviću i poslanicima Skupštine Srbije.
Peticija se može potpisati na ovoj internetskoj adresi.
Izvor: NDNV
Foto: Stefan Pavić