Zbog jedne od najtoplijih sezona u proteklim godinama pšenica je od jesenje setve do sada brže prošla kroz faze razvoja.
Agrostručnjaci kažu da vlaga nedostaje u setvenom sloju, dok je više ima u dubljim slojevima zemljišta. U prethodnom periodu ratari su imali problema sa glodarima, koji su na pojedinim parcelama oštetili useve.
Stoga je ovogodišnja proizvodnja pšenice veoma izazovna, ako se imaju u vidu temperaturne oscilacije, razlike u padavinama, pojava glodara, korova i bolesti. U oktobru i februaru prosečne temperature bile su iznad višegodišnjeg proseka, a januar je bio hladniji u odnosu na prošlu godinu. Ukupna količina padavina bila je manja, a setva je kasnila za desetak i više dana.
Agronomi ističu da je pšenica zasejana u optimalnom roku prešla iz faze bokorenja u fazu vlatanja.
Dr Milan Milosavljević iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo napominje da proizvođači koji su setvu obavili izvan optimalnih rokova u novembru i čak decembru, ti usevi uglavnom zaostaju u odnosu na zasejanu pšenicu u oktobru. Kaže da je pšenica sejana u novembru u fazi bokorenja i da će narednih dana u zavisnosti od setvenog roka i vremenskih uslova ući u fazu vlatanja.
Prinosi hlebnog žita zavisiće od preduzetih agrotehničkih mera, a u narednom periodu pšenici bi najviše odgovaralo da se temperature ustale i da nema velikih oscilacija, kao i da ne dođe do naglog i značajnijeg zahlađenja, ističu stručnjaci.
P. Videnov (izvor: RTS)
Foto: Stefan Pavić