Od početka 2024. godine u porodičnom nasilju ubijeno je 17 žena, što znači da na svakih 19 dana u Srbiji bude ubijena jedna žena, a to je najozbiljniji pokazatelj sistemskih slabosti u prevenciji nasilja i zaštiti žrtava, saopštavaju iz “Mreže Žene protiv nasilja” (MŽPN).
Povodom globalne kampanje “16 dana aktivizma” iz ove organizacije upozoravaju na kontinuirani problem nasilja nad ženama u Srbiji, kao i na neophodnost snažnijeg delovanja države i društva u zaštiti ženskih ljudskih prava.
“U poslednjih godinu dana stanje ženskih ljudskih prava u Republici Srbiji je stagniralo, a u nekim aspektima i nazadovalo. Podsećamo da država Srbija i dalje nema sistem za praćenje femicida, što usložnjava mogućnost da se pravovremeno prepozna i reaguje na uzroke nasilja. Institucionalni odgovor na prijave o nasilju i dalje nije adekvatan, jer među ubijenim ženama i ove godine ima onih koje su nasilje već prijavljivale. Pore toga, pojedine žene koje prijave nasilje se suočavaju sa sekundarnom viktimizacijom kroz policijski i pravosudni sistem” – saopštavaju.
Zato su pokrenuli jedinstven SOS telefon za žene sa iskustvom nasilja iz svih delova Srbije – 0800 300 339, koji je dostupan od 12 do 16 sati.
Dodaju i da adekvatne zaštite žena i dece sa iskustvom nasilja ne može da bude sve dok ne postoji dovoljno objekata za njihov bezbedan smeštaj, jer u sigurnim kućama u Srbiji ima samo 190 mesta, a potrebno je bar tri puta više.
“Tražimo od države da obezbedi optimalan broj mesta u sigurnim kućama; Ojača resurse institucija i nevladinih organizacija koje rade sa žrtvama partnerskog nasilja; Uspostavi centralnu evidenciju podataka o nasilju nad ženama i posebno o femicidu; Formira radno telo koje će obavljati dubinsku analizu podataka i karakterističnih slučajeva, i koje će činiti i predstavnice ženskih organizacija i nezavisnih stručnjaka; Poveća resursa za organizacije koje se bave pravima žena; Organizuje dodatnu obuku nadležnih organa koji rade sa žrtvama porodičnog nasilja; Obezbedi punu primenu Zakona o rodnoj ravnopravnosti” – zahtevaju iz “Mreža Žene protiv nasilja”.
“Mreža Žene protiv nasilja” okuplja 28 organizacija civilnog društva, a jedna od članica je i Nezavisni ženski centar iz Dimitrovgrada.
Lj. F.
Foto: Stefan Pavić