U Dimitrovgradu predstavljena knjiga “Veliki majstori malog fudbala” Slobodana Krstića

U prisustvu velikog broja posetilaca u Dimitrovgradu je juče predstavljena knjiga “Veliki majstori malog fudbala” autora Slobodana Krstića. Izdavač publikacije je “Sportsko-turistički centar Caribrod”, a povod za nastanak i objavljivanje jednog ovakvog dela je značajan jubilej – 55 godina turnira u malom fudbalu u Dimitrovgradu.

Prisutnima na promociji obratio se predsednik opštine Dimitrovgrad Vladica Dimitrov, koji je između ostalog izrazio svoje pozitivne utiske u vezi sa delom koje donosi široku sliku razvoja fudbala u našoj opštini, uz veliki broj dokumenata, informacija, fotografija, zapisnika… Organizovan sa mnogo entuzijazma, turnir u Dimitrovgradu nije prekidan čak ni u vremenima koja su bila teža od današnjih, naglasio je Dimitrov, ističući da je “Veliki majstori malog fudbala” izuzetno važna knjiga, koja pokazuje da Dimitrovgrad ima čime da se diči i da se u nekim oblastima nalazi daleko ispred mnogo većih opština od sebe.

O prezentovanoj knjizi govorio je i predsednik Upravnog odbora “Sportsko-turističkog centra Caribrod” Nikola Stojanov. Prema njegovim rečima, ideja o knjizi koja bi obrađivala ovu temu nastala je pre godinu dana, a 55 godina turnira u malom fudbalu je izuzetan jubilej i vrednost koja treba da bude obrađena, prezentovana i ostavljena u amanet sredini. Iako je pisanje ovakvog dela ozbiljan i težak posao, Slobodan Bane Krstić je osoba koja je mogla da na adekvatan način odgovori ovom izazovu, rekao je. Sam dimitrovgradski turnir u malom fudbalu, kroz koji je prošlo na desetine hiljada igrača i koji je propratilo na stotine i stotine hiljada gledalaca postao je institucija, a “Veliki majstori malog fudbala” je kapitalno delo od izuzetnog značaja za našu sredinu, ocenio je Stojanov.

Direktor “Sportsko-turističkog centra Caribrod” Vasil Andrejev izrazio je posebno zadovoljstvo činjenicom da je STC “Caribrod” izdavač ove knjige, te da je upravo “Velikim majstorima malog fudbala” pokrenuo svoju izdavačku delatnost. Objavljivanje jednog ovakvog dela je velika stvar ne samo za fudbal i sport, već i za opštinu Dimitrovgrad, a pred Sportsko-turističkim centrom kao promoterom opštine nalazi se želja da budu izdavači ne samo knjiga iz oblasti sporta i turizma, već i drugačijih materijala, te zadatak da sam turnir u malom fudbalu podignu na još viši nivo, rekao je Andrejev.

Gost ovog kulturnog događaja bio je i jedan od majstora malog fudbala – Boro Medić iz Ministarstva finansija Republike Srpske u Banjaluci, koji je davne 1983. sticajem okolnosti dospeo upravo u Dimitrovgrad, gde je zajedno sa mladim dimitrovgradskim sportistima okušao svoje fudbalerske sposobnosti. Ne krijući uzbuđenje što je nakon 35 godina ponovo u ovoj sredini, Medić je evocirao uspomene na svoje vojničke dane i nekadašnje učešće u ovdašnjem turniru.

Zoran Jovanović kao predstavnik Fudbalskog saveza Srbije izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je jedna mala sredina kao što je Dimitrovgrad uspela da održi turnir u malom fudbalu čitavih 55 godina, što je, kako je rekao, veliki uspeh kako u današnjoj Srbiji, tako i u nekadašnjoj Jugoslaviji. “Samo oni koji igraju i gledaju mali fudbal znaju koliki su to majstori sporta”, naglasio je između ostalog Jovanović.

Sam autor knjige Slobodan Bane Krstić istakao je da je ovo, kako je rekao, publicističko delo, napisano sa mnogo ljubavi, i uz svesrdnu pomoć velikog broja ljudi koji su mu pomogli svojim izjavama, fotografijama, dokumentima, zapisnicima i drugim materijalima i kojima stoga duguje veliku zahvalnost. Vezan za Dimitrovgrad rođenjem, a za sam turnir u malom fudbalu – nekada kao student, a kasnije i kao novinar, nije mogao da odbije poziv da napiše jednu ovakvu knjigu, priznao je Krstić.

Prema njegovim rečima, turnir u Dimitrovgradu danas ima međunarodni značaj i jedan je od najboljih u Srbiji. U okviru njegove bogate istorije ovde su nastupali i brojni fudbaleri iz Beograda, Kladova, Splita.., te niza mesta u Bugarskoj poput Dragomana, Slivnice, Pernika, a sam turnir u malom fudbalu iznedrio je veliku plejadu sjajnih igrača i zaista velikih majstora, istakao je između ostalog Krstić. “Veliki majstori malog fudbala” je knjiga koja govori o generacijama i generacijama dečaka, omladinaca i iskusnih fudbalera, učesnika ovdašnjeg turnira, kao i o samom Dimitrovgradu kao malom gradu, ali velikom sportskom centru, rekao je Krstić i dodao da svojim sadržajem delo otvara prostor za nova istraživanja iz ove oblasti.

Veče koje je na zanimljiv način spojilo sport i pisanu reč bilo je upotpunjeno i muzikom, a publika je uživala u izvođenju na violini učenice Helene Stojanov iz Dimitrovgrada.

Slobodan Bane Krstić je dugogodišnji novinar, publicista i teatrolog. Iza sebe ima 23 objavljene knjige, četiri od kojih su vezane za njegov rodni kraj – Dimitrovgrad. Njegovi tekstovi i pozorišne recenzije objavljivani su u nizu časopisa i novina, kao što su „Narodne novine“, „Bratstvo“, časopis „Gradina“ i pozorišne novine „Ludus“. Više puta bio je nagrađivan “Svetosavskim pečatom” Svetosavskog sajma knjiga u Nišu, a 2016. Udruženje novinara Srbije dodeljuje mu nagradu “Žika M. Jovanović”.

D. Jelenkov

Foto: Slaviša Milanov

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar