Protest protiv izgradnje derivacionih mini-hidroelektrana u Pionirskom parku u Beogradu počeo je pesmom „Zaplakala Stara planina“, posle čega su predstavnici pokreta „Odbranimo Reke Stare planine“, Saveza mesnih zajednica Stare planine i onih koji brane Grzu i potkopaoničke reke, zajedno sa velikim brojem ljudi koji su se sinoć okupili, rekli gromoglasno i energično NE za MHE.
Već prvi govornik, profesor i dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu, Ratko Ristić, je argumentima i na staložen način „pokopao“ projekat građenja 856 malih hidrocentrala u Srbiji.
On je rekao da je Srbija u regionu Balkana najsiromašnija zemlja hidropotencijalom, a da se planira da se preko 2.200 kilometara vodotokova stavi u cevi, dodavši da je to „opasna igra“.
Ristić je istakao da ekonomska potreba za MHE ne bi ni postojala, samo kad bi gubici Elektroprivrede Srbije (EPS) u prenosu i distribuciji bili sniženi sa 17 na 5 odsto, koliko evropske norme dozvoljavaju, pri čemu je napomenuo da bi učinak svih planiranih 856 derivacinih elektrana u energetskom bilansu Srbije bio tek nešto više od 2 procenta.
Ristić je zaključio da iza toga stoji nečiji lični interes i ocenio da je gradnja MHE dovela u pitanje koncept „pravne države“, te da se dešavanja u selu Rakita, čiji se meštani bore protiv izgradnje MHE nacionalna sramota.
„Male hidro-elektrene derivacionog tipa, najveće su zlo koje je moglo da zadesi Srbiju u 21. veku, niko nema prava da uništava prirodu, niko nema prava da ljudima koji žive pored svojih reka otima reke, a za sebe zarađuje milione“ – rekao je Aleksandar Jovanović Ćuta iz pokreta „Odbranimo reke Stare planine“.
On je pozdravio Srbe i Albance koji se zajednički bore protiv mini-hidroelektrana na padinama Šar planine, kod Štrpca. Jovanović je takođe rekao da će na najavljenom sastanku 28. septembra sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vućićem tražiti “momentalno obustavljanje tamo gde se gradi, a tamo gde nisu građene po zakonu momentalno rušenje“.
Protestu se obratio i Desimir Stojanov iz sela Rakita, koji je dočekan ovacijama i koji je rekao:
“Ovde sam da kažem istinu koja me boli. Kad država ne radi, onda imamo problem. Mi državu nećemo menjati, ostaćemo, a one koji ne valjaju, njih ćemo da menjamo”.
Potom je govorio Urlih Ejhelman iz nemačke organizacije za zaštitu reka. On je rekao da ceo Balkan od Slovenije do Albanije ima najlepše i najčistije reke u Evropi i zahvalio se građanima Srbije što ih brane na protestima protiv MHE. Ejhelman je poručio da će svima u Evropi govoriti da se ugledaju na ono što se sada dešava na protestima u Srbiji.
Aleksandar Panić iz pokreta „Odbranimo reke Stare planine“ je povodom najavljene inicijative Grada Pirota o obustavi i zabrani gradnje mini-hidrolektrana izrazio veliku rezervu i otvorenu sumnju u nju.
Govorio je i predstavnik branitelja gradnje mini-elektrana iz Tolog Dola, a skupu su se obratili i predstavnici potkopaoničke opštine Brus, gde derivacione centrale takođe uzimaju svoj ekološki danak.
Protest je najpre veoma emotivnim govorom, a zatim i pesmom „a kapela“ pozdravila i Snežana Jandlić, nekadašnji vodeći vokal u rok operi „Isus Hristos super star”, kasnije članica grupe „Suncokret” i još uvek jedan od najlepših ženskih glasova koje Srbija ima.
Skup je sa bine pozdravio i Cane iz “Partibrejkersa”, a među okupljenima je bilo mnogo ličnosti iz javnog, kulturnog i političkog života.
Protest je završen onako kao je i počeo – pesmom. Ovoga puta nesuđenom naionalnom himnom „Vostani Serbie“, koju su zajedno pevali i oni koji su govorili na protestu protiv mini-hidroektrana i oni koji su u prilično velikom broju došli da ih podrže.
Sprečeni pokušaji incidenata
Protest u Pionirskom parku protekao je uz par incidenata. Prvog, pre istupa reditelja i producenta Borisa Malagurskog, a zatim i pre govora novinara, publiciste i ekološkog aktiviste Dragana Jovanovića, koji je i sam svojim istupom na ivici govora mržnje, bio na ivici incidenta.
Slobodan Aleksić, Beograd
Foto: Igor Milatović