Kao uspomena na Dan primirja, odnosno dan kada je Nemačka u Prvom svetskom ratu potpisala kapitulaciju 1918. godine u železničkom vagonu kod francuskog grada Kompijenja, u Srbiji se od 2012. godine, 11. novembar obeležava kao državni praznik. Pre toga se od 2005. obeležavao samo u okviru nastave, na prvim časovima u osnovnim i srednjim školama.
11. novembar sem što je naradni dan, protiče i u znaku dva simbola.
Prvi je biljka Natalijina ramonda, koja sem što je ugrožena vrsta je i biljka poznata kao “feniks”, pošto čak i osušena, ukoliko se zalije može da oživi. Njeno “ponovno oživljavanje simbolizuje činjenicu da je i Srbija uspela da “stane na noge” posle teških žrtava i gotovo neprekidnog rata od 1912. pa do 1918.
Biljka Natalijina ramonda dobila je ime po kraljici Nataliji Obrenović.
Drugi simbol je motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta, kao znak sećanja na sve koji su u Prvom svetskom ratu prešli Albaniju i spas potražili na obalama Grčke.
Zanimljivo je da je 22 godine posle kapitulacije Nemačke u Prvom svetskom ratu Adolf Hitler 1940. godine naložio Francuskoj da potpiše bezuslovnu predaju u Drugom svetskom ratu, na istom mestu i u istom vagonu gde je Nemačka popisala svoj poraz u Prvom velikom ratu.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu se obeležava nizom manifestacija u Srbiji i odavanjem počasti poginulim u Prvom svetskom ratu.
Slobodan Aleksić, Beograd