Novi protesti u gradovima Srbije, nasilno jedino u Beogradu

Nekoliko hiljada građana okupilo se sinoć na platou ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu na četvrtom po redu protestu protiv režima Aleksandra Vučića.

I Nišlije nezadovoljne aktuelnom vlašću i merama za suzbijanje virusa kovid-19, treće veče zaredom protestovali su ispred Skupštine grada i sedišta lokalnog SNS-a, kao i gradskim ulicama.

U Novom Sadu, uoči protestne šetnje na Trgu slobode, građanima se obratio Miran Pogačar iz združene akcije „Krov nad glavom“, koji je dva dana proveo u policijskoj stanici u Vrbasu.

Posle toga su Novosađani krenuli ka auto-putu za Beograd, kako bi ga blokirali, ali ih je u tome sprečio jak kordon policije.

Protesti su održani i u Kragujevcu, Čačku, Užicu, Kraljevu, Kruševcu, Vranju, Leskovcu, Zrenjaninu i drugim gradovima Srbije i svuda su sem u Beogradu imali miran tok.

Naime, u Beogradu su već nešto posle 20:00 časova počele da lete kamenice na zgradu Skupštine i zapaljene su baklje.

U međusobnom obračunu jedan demonstrant je povređen nožem, a izdvojila se grupa agresivnijih mladića, očigledno desničarskih ubeđenja, koja je stala pred kordon policije.

Ponovo su letele flaše i uzvikivano je „Srbija, Srbija“, „Idite na Kosovo“ i „Srebrenica nije genocid“, a zatim je grupa mladića pokušala da stupi u kontakt sa postrojenim policajcima, između ostalog deleći im i ikone.

Tada su se mirni demonstranti udaljili ka trgu Nikole Pašića, a oko 21:30, ta grupa demonstranata je pokušala da uđe u skupštinu, uklonila je ogradu i napala novinara TV N1 i fotoreportere koji su pokušavali da to snime.

Posle toga su počeli sukobi i bacanje suzavca, pa su se pojavile i ekipe Hitne pomoći, koje su zbrinule povređene ispred Skupštine Srbije posle sukoba sa policijom.

Potom je žandarmerija oklopnim „hamerima“ potisnula demonstrante uz Bulevar kralja Aleksandra, od crkve Svetog Marka do Pravnog fakulteta.

Protest u Beogradu je završen nešto pre jedan sat, kada se kolona policijskih vozila, koja se nalazila ispred Skupštine Srbije povukla se tog mesta i kada su demonstranti posle višesatnih protesta i sukoba sa policijom potisnuti iz centra grada.

U protestima u Beogardu sem reporetera N1, napadnuta je i ekipa Al Džazire, a povrerđen je i fotoreporter agencije Beta Miloš Miškov. Njemu je konstatovana fraktura lobanje i zadržan je Urgentnom centru.

Slobodan Aleksić, Beograd (izvor: Beta / Fonet / N1 / Danas)

Foto: N1 / Nikola Kojić

Napisao/la

Въпреки това, че е роден в Пирот през 1955 година, за свое родно място счита Димитровград (Цариброд), където прекарва детството си и завършва основно училище и гимназия. Дипломира се във Философския факултет в Белград. В журналистиката е от 1982 година: най-напред в Радио Белград 202, след това в Радио Бор, накратко в Студио Б, а от август 1984 г. започва работа в Београдска хроника – по-късно Београдски ТВ програм. През лятото 1987 г. минава в Радио Югославия, за да се завърне в Телевизия Белград в декември 1995 година. В момента е журналист в сайта на РТС. Освен в радиото и телевизията, сътрудничи и с вестници, седмичници и периодични издания: „Данас”, „Време”, „Република” – на сръбски език и „Балканите”, „Братство” и „Мост” на български език. Работи и във филми, и един е от инициаторите и ментори на работилницата за антропологическият документален филм „Паметник”, която се проведе на Стара планина през 2008 г. и 2009 г. и в Канижа през 2010 година. Редактира книгата „Бескомпромисният Дудов” през 2003 година, издателство на Дома на културата „Студентски град”, която говори за жизнения път и поетиката на филма на Златан Дудов, великанът на филмовото изкуство.

Bez komentara

Ostavi komentar