Pravoslavni vernici obeležavaju Vaskrsenje Isusa Hrista, najsvetliji hrišćanski praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. Vaskrs (Uskrs) je suština hrišćanskog učenja koje označava Hristovo vaskrsnuće iz mrtvih, kao pobedu vere i života nad smrću, čime je pobedio tamu i smrt i otvorio rajska vrata i put spasenja čitavom ljudskom rodu.
Prema jevanđeljima, ovo se dogodilo na Hristovom grobu, a radosnu vest ženama mironosicama, “Mariji Magdaleni i drugoj Mariji”, saopštio je arhangel Gavrilo.
Prema odlukama Nikejskog sabora 325. godine, koje do danas poštuju sve pravoslavne crkve, Uskrs treba slaviti u prvoj nedelji punog meseca posle prolećne ravnodnevice, ali obavezno posle jevrejske Pashe. Prema hrišćanskom predanju, Isus je umro u dane Pashe pa se u nekim jezicima ovaj naziv zadržao i za praznik njegovog vaskrsenja.
Poznato je da su rođenje Isusa Hrista, njegovo stradanje i vaskrsenje najavili starozavetni proroci koji će, kako propoveda hrišćanstvo, opet doći da najave njegov drugi dolazak među ljude.
Vaskrs je za vernike kraj Velikog posta, a prvi mrsni zalogaji su vaskršnja jaja koja se, prema drevnom običaju, farbaju u crveno kao simbol prolivene krvi Hristove. Prvo obojeno jaje, ostavlja se na stranu do idućeg Vaskrsa i zove “čuvarkuća”.
Običaj je da na stolu u porodičnom domu stoji ukrašena činija sa ofarbanim jajima. Domaćin prvi uzima jedno jaje, a za njim svi ukućani. Tad nastane veselje i takmičenje čije je jaje najjače. To predstavlja veliku radost za decu.
Vernici razmenjuju pozdrave – Hristos Vaskrse! Vaistinu Vaskrese!
Pripremio: Petar Videnov (izvor: FAR / RTS)
Foto: Stefan Pavić