Kiša koja je ovih dana pala na području Srbije ne može u potpunosti nadoknaditi nedostatak vlage u zemljištu i neće značajnije doprineti većim prinosima i nivou podzemnih voda, kažu agrostručnjaci. Ističu da je situacija mogla da se popravi na njivama ako je kiša pala pre mesec dana.
Prema rečima agroanalitičara Gorana Đokovića, proizvodnja ratarskih useva koji su oštećeni sušom je izazov i do kraja se ne zna posledica sušnog perioda. Napominje da poslednje padavine mogu da pomognu šečernoj repi, ali ne i kukuruzu i ističe da treba nahraniti stoku i posavetovati se sa stručnim poljoprivrednim službama.
Agronomi kažu da će kiša možda pomoći samo kasnim hibridima i da će biti problema sa predstojećom setvom pšenice, ječma i uljane repice, jer na svim njivama nema dovoljno vlage, a i dalje je nizak nivo podzemnih voda.
Od velikog značaja za proizvodnju je izbor hibrida kukuruza, a ne treba saditi ovu ratarsku kulturu u peskovitim zemljištima gde se suša ponavlja, naročito ne visokoprinosne hibride”, ističu stručnjaci.
Agroekonomski analitičar Žarko Galetin kaže da se prinosi razlikuju u zavisnosti od parcele i da je već sada evidentan podbačaj, kao i da će rod biti između 4,5 i pet tona po hektaruu u ovakvim okolnostima. To bi, po njegovim rečima, značilo da će se ukupno skinuti 4,6 ili 4,7 miliona tona, što je malo iznad domaćih potreba, ali uzimajući u obzir i prelazne zalihe, bilo bi dovoljno žutog zrna.
P. Videnov (izvor: Agrosmart / RTS)
Foto: Stefa Pavić