„Mali princ“ pirotskog Narodnog pozorišta druge večeri „Balkan teatar festa“

   Druge večeri međunarodnog festivala „Balkan teatar festa“ ljubitelji pozorišne umetnosti u Dimitrovgradu imali su prilike da vide predstavu „Mali princ“ u izvođenju pirotskog Narodnog pozorišta.

334

   Tekst francuskog pisca Antoana de Sent Egziperija dobio je svoju scensku verziju u režiji Davida Alića, a predstava je premijerno izvedena prošlog meseca u Pirotu. U simpatičnoj ulozi Malog princa našla se mlada glumica Kristina Tomić, a preostale uloge odigrali su glumci pirotskog pozorišta Milan Nakov, Aleksandar Radulović, Aleksandra Stojanović, Zoran Živković, Aleksandar Aleksić, Marta Keler i Natalija Geleban.

335

   Priču smo mogli da pratimo u tri vremenska nivoa: kroz naraciju odraslog pilota (Zoran Živković) i njegova sećanja, dešavanja u pustinji prilikom susreta mladog pilota (Aleksandar Aleksić) i Malog princa, i niz prinčevih avantura na njegovom proputovanju kroz različite svetove.

336

   Predstava uglavnom sledi fabulu Egziperijeve novele, vodeći nas kroz susrete sa nizom likova koji Malom princu pokazuju da su „odrasli zaista čudni“ – kraljem bez podanika, uobraženkom bez obožavatelja, poslovnim čovekom koji prisvaja zvezde…

337

   Kao i knjiga, i njeno dramsko ostvarenje pokreće suštinska pitanja ljubavi, prijateljstva, odrastanja, životnog smisla, uz kritiku odraslog čoveka koji je taj smisao umnogome izgubio. Pokušaj režisera da se približi omladini modernog doba ostvaren je iskorakom iz originalne priče, u kome se ironizuje fenomen obožavanja u virtuelnom svetu društvenih mreža.

338

   Aplauz kojim su gledaoci različitih generacija nagradili pirotske glumce pokazao je da je i drugo veče „Balkan teatar festa“ zadovoljilo očekivanja publike, a utisak koji ostavlja celokupno izvođenje – da će, srećom ili nažalost, u Egziperijevoj priči čudni odrasli ipak videti mnogo više nego deca.

339

D. Jelenkov

Foto: Slaviša Milanov

Napisao/la

Dijana Jelenkov rođena je 1988. godine u Pirotu. Osnovnu i srednju školu završila je u Dimitrovgradu, nakon čega nastavlja obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Nišu (na osnovnim studijama Srbistike) i Novom Sadu (gde završava master studije na studijskom programu Srpska filologija: srpski jezik i lingvistika). A onda seda u voz i vraća se u Dimitrovgrad. Kako je uvek bila od one dece koja više vole da ispod drveta čitaju knjigu nego da igraju žmurke, odmalena se interesuje za književnost i jezik, i naročito za dijalekat svog kraja. Leksika govora Dimitrovgrada bila je i predmet njenog master rada – rečnika sa preko 2000 reči koje su u upotrebi u ovom lokalnom govoru. U slobodno vreme bavi se pisanjem (uglavnom proze, i povremeno poezije), i prevođenjem književnih tekstova sa bugarskog jezika na srpski (a kada joj dođe, i obrnuto). Nekada davno, radove iz oblasti dečjeg stvaralaštva objavljivala je u zborniku „Radovićev venac“, pesničkoj zbirci „Razigrani snovi“ i dečjem časopisu „Drugarče“. U novije vreme, neki od njenih tekstova pojavili su se u časopisu „Nedogledi“ Filozofskog fakulteta u Nišu, te u književnim časopisima „Trag“ i „Majdan“. 2015. i prva polovina 2016. godine bile su plodne za bujanje književničke sujete – donele su joj drugu nagradu na konkursu „Vojislav Despotov“ u Novom Sadu, treću na konkursu za satiričnu priču u okviru Nušićijade u Ivanjici, kao i mesto među tri nagrađene priče na konkursu magazina Crna ovca (blacksheep.rs); svojim pisanijima zauzela je prostor i u zborniku „Crte i reze 6“ (zbirci najboljih radova sa konkursa „Andra Gavrilović“ u Svilajncu), kao i u poetskom zborniku „Sinđelićeve čegarske vatre 26“ književnog udruženja Glas korena iz Niša. Njene kratke priče našle su se među izdvojenima i na naredna dva konkursa Crne ovce. Zajedno sa kolegom Ratkom Stavrovim i gospođicom Dorotejom Todorov objavila je prozno-poetsku zbirku "Dodir". Nije odolela ni iskušenju da se oproba kao novinar – na poziciji prevodioca i autora sarađivala je sa onlajn časopisom EMG magazin, a povremeno objavljuje tekstove i na portalu blacksheep.rs.

Bez komentara

Ostavi komentar