Sečenjem slavskog kolača u crkvi Rođenje Presvete Bogorodice, video projekcijom o životu i delu Svetoga Save i promocijom monografije “150 godina osnovnog obrazovanja u Caribrodu / Dimitrovgradu”, osnovna škola “Hristo Botev” obeležila je Savindan.
Direktorka škole Katarina Simeonov je u izjavi za lokalne medije rekla da je svetosavska proslava bila u duhu Svetosavlja, u duhu skromnosti, odgovornosti i posvećenosti Svetog Save dobrobiti naroda.
“Bez obzira što su okolnosti takve kakve jesu i na otežane uslove rada u jednom dužem periodu, škola sve svoje obaveze radi i uspešno savladava, pa tako i ovu svečanost, uz izuzetno angažovanje prosvetnih radnika i učenika i svesrdnu pomoć naših saradnika iz Radio-televizije Caribrod bez čije pomoći naša video projekcija ne bi mogla da ima kvalitet takav kakav je imala danas. Želim da uvek opšte dobro bude na prvom mestu svima nama i da koračamo i u budućim danima i godinama putevima Svetog Save” – kazala je direktorka škole.
Simeonova je istakla da je jedan od ciljeva bio da se 150 godina obrazovanja obeleži na dostojan način.
“Mislim da smo to nizom manifetsacija prošle godine i uspeli, a knjiga koju smo promovisali jeste upravo kruna svega onoga što škola radi i dokaz rasta i razvoja škole u svih 150 godina njenog postojanja” – poručila je ona.
Autor knjige “150 godina osnovnog obrazovanja u Caribrodu / Dimitrovgradu” je tim škole u sastavu Jasmina Todorov, Albena Kotev, Nataša Metodijev i Donka Stojanova Nikolova.
Jasmina Todorov je kazala da knjiga predstavlja vremeplov kroz 15 decenija rada u kome se vidi kako je škola nastala, sa svim podacima o radu škole, o nastavnim kadrovima i o učenicima.
“Iznad svega bila mi je izuzetna čast učestvovati u njenom stvaranju, zato što iza sebe ostavljamo nešto veliko, nešto što će mnogim budućim generacijama pomoći da upamte i da se još više ponose bogatom istorijom ove škole” – naglasila je Todorova.
“Kada sam dobila zadatak da postanem deo tima koji će raditi na ovoj publikaciji osetila sam veliku odgovornost zato što je naša škola simbol ovog grada i svi ljudi ma gde da žive u svetu, ako su odrastali u Dimitrovgradu, kada uzmu ovu knjigu vratiće se u svoje detinjstvo i svoju mladost, vratiće se makar mislima u svoj grad” – rekla je Nataša Metodijev.
“Danas je poseban dan za mene, sa jedne strane zbog samog praznika, a sa druge zbog promocije knjige. Za mene je ogromna čast što sam bila deo tima koji je učestvovao u stvaranju ove monografije koja je za mene predstavljala veliki izazov. Trebalo je puno vremena i istrajnosti, bilo je i nekih prepreka, koje smo kroz saradnju, strpljivost i rad uspele da prebrodimo. Putujući kroz vreme i sama sam se vratila u detinjstvo, setila se mnogih lepih trenutaka, svojih nastavmika i drugova iz razreda i verujem da će naša škola biti jedan svetionik koji će učenicima pokazivati pravi put ka budućnosti” – istakla je Albena Kotev.
“Za razliku od mojih koleginica koje su radile na ovoj monografiji, moj zadatak je bio nešto drugačiji. Trebala sam da se upoznam sa celokupnim izdanjima dečjeg časopisa Drugarče. U prikupljanju svih njegovih izdanja mnogo mi je pomogla Nadica Nikolova, supruga Stefana Nikolova, dugogodišnjeg urednika ovog časopisa. Uspela sam da pročitam sve brojeve i da napravim svoju kratku istoriju o tome. Susret sa Drugarčetom je predstavljao povod da se upoznam sa stvaralaštvom Nikole Denkova, Spasa Sotirova, Metodija Petrova, Stefana Nikolova i sa još dosta autora intelektualaca poreklom iz Caribroda” – navela je Donka Stojanova Nikolova.
Svečanosti su prisustvovali Vladica Dimitrov, predsednik opštine Dimitrovgrad, Violin Markov, prvi sekretar Ambasade Republike Bugarske u Beogradu, Petar Danov, konzul Generalnog konzulata Bugarske u Nišu, direktori obrazovno-vaspitnih i kulturnih ustanova u gradu, nastavno osoblje i zaposleni u osnovnoj školi i mediji.
A. Todorov
Foto: Stefan Pavić