Slavna istorija Niša na planinarskoj akciji, besede, časovi o prirodi, neizmerna ljubav prema gradu Nišu!!! Još jedan podvig Planinarskog društva “Preslap” u organizaciji planinarsko-rekreativno-edukativnih akcija odigrao se u nedelju, 31. oktobra na trećem usponu na planinu Seličevicu u čast oslobodilaca Niša. Zlatne stranice istorije ispisuju se i organizovanjem ovakvih manifestacija. Bio je ovo veličanstven dan, praznični dan na planini Seličevici! Akcija na planini u neposrednoj blizini Niša, južno od grada, ali i planini koja razdvaja Nišku kotlinu, Južnomoravsku kotlinu i Zaplanje, je održana uz podršku Gradske opštine Palilula, Udruženja ugostiteljskih i turističkih poslenika Niš i Osnovne škole “Branko Radičević” Gabrovac.
Zajedničkim snagama do istog cilja! Seličevica je naša obaveza, šansa i mogućnost!
Više od 150-oro planinarki i planinara iz Niša, Jagodine, Leskovca, Donjeg Dušnika, Bele Palanke, Gadžinog Hana i Grkinje, hodalo je stazama i putevima oslobodilaca Niša iz 1878. godine, 1918. godine i 1944. godine, tamo odakle je sloboda dolazila u Niš, tamo gde su junaci otvorili vrata večnosti.
Učesnike akcije je, kod stadiona na Delijskom visu, pozdravio predsednik Gradske opštine Palilula Bratislav Vučković i najavio snažniju podršku ovakvim manifestacijama i snažnu incijativu za boljom promocijom Seličevice, uređenjem staza, izgradnjom objekata koji bi služili ljubiteljima prirode i za aktivni odmor. Još jedan trenutak, koji će se pamtiti zauvek, jeste i dolazak Nikoline Dabić i Berislava Trajkovića, i njihovih dvomesečnih kćeri bliznakinja Veronike i Simone. Srećna porodica pozdravila je učesnike akcije na otvaranju akcije, i svi su želeli da se fotografišu sa najmlađim registrovanim planinarkama u Srbiji. Pamti ovo Planinarsko društvo “Preslap”, kao što pamti sve velike podvige učinjene zajeedno sa Berislavom Trajkovićem. Planinarski praznik u selu Vrmdža kod Sokobanje je nešto najlepše što su planinarskom svetu podarili ovi veliki prijatelji i uspešni saradnici.
Zapaženo je bilo i učešće dece na ovoj akciji, a zaslužan za to je profesor istorije Vojin Nikitović, koji je animirao učenike i roditelje iz Osnovne škole “Radoje Domanović”.
Vodički tim akcije, koji su činili Miroslav Dokman, Vladimir Mitrović, Dragan Stevanović i visokogorac Uglješa Đorić, potom je poveo družinu preko Delijskog visa, u pravcu sela Vukmanovo. Na ovoj prvoj, sasvim laganoj etapi, održana su i predavanja o geografiji Seličevice, o utvrđenju Koprijan i o oslobođenju Niša od turskog ropstva, koje je konačno usledilo 11. januara 1878. godine. U selu Vukmanovo, održano je i predavanje o oslobođenju Niša u prvom svetskom ratu, oktobra 1918. godine, sa konačnim oslobođenjem 12. oktobra 1918. godine. Od sela Vukmanovo, ka vrhu Ibrovica ili Velika Tumba, koji je visok 903 metara nadmorske visine i najviša je tačka Seličevice, družina se kretala širokim, šumskim putem, kojim se neprestano, a lagano penje. Od Vukmanova se, po ranijem dogovoru, akciji pridružila i novinarska ekipa TV “Kopenikus”, sa ciljem da se o ovoj veličanstvenoj akciji napravi posebna emisija. Dosta je materijala snimljeno i o prirodnim lepotama Seličevice i samom toku akcije. Za TV “Kopernikus”, tim povodom, govorili su Sandra Jovanović, iz kovid tima Planinarskog društva “Preslap”, učenica Sara Petrović, ragbista Stevan Arsić, Marko Golubović, visokogorac Uglješa Đorić i Miroslav Dokman.
Za oko četiri i po sata laganog hoda, družina je izašla na vrh Ibrovica ili Velika Tumba, a tamo ih je dočekao Zoran Ilić iz sela Grkinja, sa svojom porodicom i prijateljima. Organizovano je posluženje čaja i kafe, a učesnike je pozdravio i Srđan Igić, direktor Turističke organizacije Gadžin Han. Lepu priču ispričao je Zoran Ilić o objektu na vrhu Seličevice, koji je sada, na žalost ruiniran, postoji inicijativa za njegovu obnovu, a tokom drugog svetskog rata služio je kao radio relejni centar nemačke vojske, za radio vezu prema severnoj Africi. Preci sadašnjih stanovnika Grkinje, bili su upošljeni u ovom objektu, i zato je selo Grkinja bilo spaseno i pošteđeno bilo kakvog zla tokom rata. Na vrhu Seličevice održana je i beseda o oslobođenju Niša 14. oktobra 1944. godine, kao i o nastanku pesme “Lili Marlen”.
Družina se sa Ibrovice ili Velike Tumbe, prilično brzo spustila kratkom deonicom do sela Berbatovo, gde su, u dvorištu Osnovne škole “Branko Radičević”, vredni predstavnici Udruženja ugostiteljskih i turističkih poslenika Niša pripremili ukusan ručak.
Planinarsko društvo “Preslap”, još snažnije, odlučnije i konkretnije će održavati partnerski odnos sa lokalnom samoupravom Grada Niša i sa gradskim opštinama Niša. Kao što je u razgovoru sa ekipom TV “Kopernikus” i zaključeno – ma koji od najvećih svetskih vrhova da osvojimo, vratićemo se u svoj grad, gde se moramo angažovati da budemo pravi primer mladima. Omladina Niša, ukoliko se ugleda na članove i prijatelje Planinarskog društva “Preslap” – ima se i na koga ugledati!
Miroslav Dokman
Foto: Planianrsko društvo “Preslap” Niš