U Srbiji je još kod 1.646 ljudi potvrđeno prisustvo koronavirusa, a testirano je 10.511 osoba. U poslednja 24 časa od kovida je preminulo 19 ljudi, a od početka epidemije 3.810.
Na bolničkom lečenju su 4.924 osobe, a na respiratorima 175 pacijenata, navedeno je na sajtu Covid-19.
Imunolog Srđa Janković izjavio je za TV Prva da se smanjuje broj novozaraženih od koronavirusa, ali još uvek poziva na oprez.
„Koji god broj obolelih bio, postoji raspon kliničke slike. Uvek postoje oni koji teže obolevaju. Dokle god postoje ti pacijenti moramo da se borimo da smanjimo broj novozaraženih“, rekao je Janković i istakao da je zabrinut zbog novog britanskog soja virusa.
Janković je rekao, da ne može da predloži neku vakcinu pre druge, ali i da su sve tri bezbedne, i nijedna nije „živa vakcina“, to jest ne sadrži živi virus koji se može replicirati, kao i da sve tri štite.
Ako ovaj trend vakcinacije potraje još mesec-dva, da vakcinišemo sve, krajem proleća možemo imati smirivanje i kontrolisanu situaciju, da uđemo u leto sa sporadičnim slučajevima, kazao je za N1 epidemiolog Branislav Tiodorović.
Kada su u pitanju nuspojave, Tiodorović navodi da postoje kod svih vakcina i da svaki proizvođač to naglašava.
„Svaki lekar je dobio uputstvo šta sve može da se desi i na to se skreće pažnja. Za hronične bolesnike je najvažnije da njihov lekar kaže da li su spremni za vakcinaciju, da li je njihov status pod kontrolom, a svi zdravi mogu da prime bez problema“, poručio je Tiodorović.
Tiodorović takođe smatra da se situacija još može smatrati nepovoljnom.
Virusolog Milanko Šekler rekao je za RTS da je važno da se građani masovno odazovu pozivu na vakcinaciju, jer je vakcina jedini način da se epidemija privede kraju i da se potpuno kontroliše. Ističe da se ne može uopšteno reći koju vakcinu odabrati.
Cilj je da se u što kraćem vremenskom periodu vakciniše što više ljudi, smatra Šekler.
S. Aleksić (izvor: Covid / RTS / TV Prva / N1)
Foto: Slobodan Aleksić